I čaj patří do kompostu

Máte ve své zahradě kompost a veškerý rostlinný odpad ze zahrady i kuchyně zpracováváte? Nejen, že tak vracíte zpět do půdy a přírody všechny živiny, které z ní byly spotřebovány na růst stromů, keřů, květin i zeleniny, ale šetříte i peníze. Na rozdíl od lidí, kteří větve z řezu stromů, zhrabané listí na podzim nebo i posečenou trávu vozí do sběrných dvorů na další zpracování tohoto „odpadu“. Zajímali jste se někdy, co se myslí tím „zpracováním odpadu“?


Kdysi se rostlinný odpad po sklizni v zahradách spaloval. Aby nezabíral mnoho místa. A popel se rozsypal po zahradě. Zbytečně se likvidoval rostlinný materiál, o kouři a smradu nemluvě, zejména na podzim. Dnes je to zákonem zakázáno, ale ne proto, aby se omezilo riziko požáru, jak se to snaží jednoduchým lidem namluvit. Druhý zákon říká, že jsme povinni rostlinný odpad dovézt do sběrných dvorů nebo alespoň na něj použít speciální kontejnery. Případně ho od nás „zdarma“ odvezou technické služby.

Kdybyste se podívali, jak se „rostlinný odpad ekologicky likviduje“, zjistili byste jednoduchou věc. Kompostuje se. A výtažky z „likvidace odpadu“ se prodávají. Zahrádkářům, pěstitelům, firmám na realizaci zahrad. Tak zákon nám přikazuje zdarma odevzdávat „rostlinný odpad“ aby na něm někdo zbohatl. Proč bychom tedy nemohli na našem vlastním odpadu bohatnout my sami? A přestat kupovat hnojiva, kterými jsme doplňovaly zlikvidované živiny.

Stačí kompostovat na své zahradě. Nejen odpad ze zahrady, ale i odpad z kuchyně. Slupky z brambor, cibule, ohryzky z jablek, nať z kupované zeleniny, starý salát… A i čaj. Čaj je také rostlinného původu, jen jsou jeho lístky po usušení fermentované a rozemlety. Jen ho vysypte z těch papírových sáčků, neboť papír, který se na něj používá, je impregnovaný a nedělal by dobře dešťovkám. On vlastně nedělá dobře ani nám, ale co už my lidé jsme jednou takoví, jíme a pijeme cokoliv, co chutná, bez ohledu na to co to obsahuje a jak to (ne)prospívá našemu tělu.

Čím různorodější bude obsah kompostéru, tím lépe pro budoucí kompost. Čím více čerstvých zbytků z potravin do kompostéru dáte, tím více substrátu získáte. Pro pokojové květiny do květináčů, i do zahrady na zeleninové záhony nebo stromům ke kořenům.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..