Jak se připravit na jarní změnu času

Každý rok nás čeká posouvání času nahoru nebo dolů. Prý je to výhodné z národohospodářského hlediska. To tvrdí papouškující média, ale v čase klimatizovaných a trvale osvětlených výrobních hal a kancelářských budov to ztrácí smysl. Přetrvávají problémy z náhlého přechodu do jiného systému. Dá se vůbec na změnu času připravit?


Tělo člověka dokáže mnoho věcí zpracovávat automaticky. Pokud žijeme tak nějak pravidelně, tělo si dokáže tento rytmus udržet. Jsou známé případy lidí, kteří vstávají každé ráno pravidelně ve stejný čas a nepotřebují budík. A není to v závislosti od Slunce a množství světla venku za oknem, protože vstávají ve stejnou dobu v zimě i v létě.

Přestože se ukazuje, že právě Slunce hraje důležitou roli v udržování rytmu lidského těla. Pravidelné střídání dne a noci dokáže synchronizovat naše vnitřní hodiny.

A pak z moci úřední někdo přepne hodiny a v neděli ráno je namísto sedmé osm. To by nevadilo. Kdyby na druhý den šest nebylo už o páté a my bychom nemuseli vstát o hodinu dříve. Jak se na to připravit?

Většina lidí popisuje své problémy právě v souvislosti s náhlým posunem času. Jeden den je to tak a druhý jinak. Chcete-li se na časové posuny alespoň trochu připravit, řešení spočívá právě v odstranění náhlosti tohoto faktu.

Člověku se nechce vstát o hodinu dříve, když šel spát ve stejnou dobu, tedy když spí o hodinu méně. Co tak jít spát pár dní před změnou času o dvacet minut či půlhodinku dříve a o stejný čas dříve si nastavit na ráno budík? Sice budete vstávat o něco dříve, ale na odpočinek budete mít stejně dlouhý čas. Budete stejně vyspalý, jako jindy.

Začněte řekněme ve středu dvaceti minutami, v pátek posuňte noční spánek o čtyřicet minut a v neděli a v pondělí vás „náhlý posun času“ o hodinu nepřekvapí.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..