Jak vybrat správný lak nebo lazúru

malovani Chystáte se přebarvit zahradní lavičku nebo poličku do kuchyně? Komoda v chodbě si žádá nový nátěr? Rádi byste oživili dřevěné předměty v zahradě novou lazurou? Jak si správně vybrat druh barvy nebo lazury, aby ochránili dřevo a neohrožovalo zdraví a také nestály mnoho peněz?
 

 


Doplňky do bytu, drobný nábytek, poličky a hračky či různé předměty ze dřeva potřebují jednou za čas obnovit nátěr nebo lak. A když vlastníma rukama vyrobíte novou věc, také je dobré ji ochránit proti povětrnostním vlivům. A to má právě zajistit vrchní nátěr.

Při výběru laku musíme výběr realizovat ve dvou fázích. Tou první je barevný odstín případně bezbarvý lak, zvolíme mezi matným a lesklým. Této fázi výběru se tentokrát věnovat nebudeme. Odstín si zřejmě každý zvolí sám podle svého vkusu nebo podle toho, aby věc ladila k ostatním doplňkům a vybavení.

barva

Mnohem důležitější je vybrat lak nebo barevný nátěr z hlediska jeho složení. Většina starých mistrů si pamatuje z mládí, že do vnitřního prostředí se používaly barvy acetonové, do venkovního prostředí odolnější syntetické barvy a laky. Ty déle schnuli, než nitrocelulózové (acetonové), ale i déle odolávaly vlivům prostředí. Podle druhu nátěru se muselo koupit i příslušné ředidlo na ředění barvy ale i na mytí štětců. Pracoviště se muselo intenzivně větrat, protože acetonové i syntetické, případně synteticko-olejové ředidlo výrazně zapáchá a při nadýchání mohlo způsobovat bolesti hlavy.

Přestože používám minulý čas, tyto nátěrové hmoty a jejich ředidla se stále používají a prodávají. Ale kromě nich jsou k dispozici i nátěrové barvy a laky akrylátové. Jejich hlavní výhodou je to, že jsou to kapaliny ředitelné vodou.

barvy

Ředitelné vodou, ale vodou nerozpustné. Tedy dokud jsou barvy tekuté, mohou se míchat s vodou, když zaschnou, voda je nerozpustí. Při barvení tedy nepotřebujeme žádné jiné ředidlo a nepotřebujeme ho ani pro čištění štětců nebo vymývání předmětů, které jsme při lakování použili. Zejména v létě se voda z barev méně vypařuje, než těkavá ředidla a samozřejmě nám nehrozí nadýchání a problémy s hlavou.

Barvu neředíme v originálním obalu, ale odlijeme do jiné nádoby, kde přidáme vodu a dobře promícháme. Na ředění acetonový barev se nemohli používat plastové nádoby, protože je aceton rozleptává. Vodou ředitelné barvy můžeme ředit v jakékoliv nádobě. Po skončení natírání nádobu i štětce omyjeme pod tekoucí vodou a odložíme pro budoucí použití.

Kdybychom ředili barvu v originální nádobě a nespotřebovali bychom ji, po zavření nádoby by se barva časem mohla znehodnotit.

Akrylátové barvy můžeme bez obav použít i v uzavřených prostorech a v bytech, protože nám nehrozí problémy z výparů toxických ředidel. Voda je bez barvy a zápachu. Ačkoli vodou ředitelné barvy a laky mohou být dražší, než syntetické, ušetříme při jejich používání za ředidlo na ředění barvy i mytí štětců.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..