Zlomený rýč

Ohnutých rýčů už jsem viděl několik. I v zahradě mé přítelkyně se podařilo nejeden rýč ohnout. Když půda vyschla, ztvrdla na beton a při pokusu vykopat jámu, ať už při odstraňování starých stromů nebo při přípravě místa pro podzimní výsadbu stromů, rýč povolil. Vše se vyřešilo nákupem kvalitního rýče Florabest z nerezavějící oceli. S ním se rylo i kopalo jedna radost a také jsem jím vykopal jámy pro stromy v nové zahradě. No osudnou se mu stala zemina ve staré zahradě tento měsíc.


Tento plochý rýč s rukojetí tvaru T jsem rád používal, lépe se mi s ním pracovalo, jak s klasickými špičatými rýči. Levné rýče jsou z plechu, ty se ohnou snad i při rytí písku. Kované ocelové jsou lepší, ale stále to není ono. Nerezový mi nejlépe padne do ruky, dobře se jím prořezávají kořeny rostlin při jejich přesazování a dobře se drží, i po práci udržuje. Proto jsme si koupili ze stejného materiálu i rycí vidle a lopatu.

Přesazování stromů, keřů a květin se stalo naším letošním nejčastějším programem. Snažíme se přesunout co možná nejvíce rostlin ze staré a malé zahrady se špatnou zemí do nové, velké a s kvalitní půdou. Zatímco vykopat jámu v nové zahradě není žádný problém, v té staré stačí, aby pár dní nepršelo a problém to je.

ryc

Tento týden jsme mimo jiné přesazovali starou žlutou růži. Mezi jinými květinami. Takže správně oddělit kořeny, ale nepoškodit jiné květiny, které půjdou na jiné místo jindy. A to vše v tvrdé půdě. Najednou se ozvalo „puk“ a bylo mi jasné, že se něco pokazilo. Starý kořen s tvrdou zemí byly odolnější, než nerezový rýč. Rýč praskl v místě přechodu zesílení od rukojeti do plochy rýče.

Růži jsme nakonec přece jen vybrali a zasadili v nové zahradě. I prasklý rýč se dá s jistou opatrností stále používat, když s ním velmi nepáčím. No horší bude s jeho náhradou. Oběhl jsem všechny obchody v našem městě a všude mají nanejvýš jen kované, což ale není dost dobré. Takže si budu muset udělat výlet do krajského města nebo koupit rýč přes internet.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..