Robotické farmaření – na co je to dobré?

Umíte si představit, že byste farmářili z křesla své kanceláře nebo na dovolené, jen s mobilem v ruce? Že by vaše zelenina rostla tak nějak sama, pod dozorem robota, řízeného podle předem připraveného programu, který byste ovládali, kontrolovali a případně upravovali? Hnojení, zavlažování, pletí by řídil počítač? Takové čudo je na světě a farmařit tak může každý i bez jakýchkoliv znalostí o rostlinách, půdě, agrotechnických termínech či škůdcích a ochraně před nimi. K čemu je to dobré? Prý pro zajištění soběstačnosti rodin a komunit v potravinách. Podívejme se na celý systém robotického farmaření trochu podrobněji.


Robotické a autonomní systémy jsou dnes v módě. Mnoho lidí si od nich hodně slibuje. Co si slibují tvůrci robotické farmy Farmbot?

Můžete prý pěstovat zeleninu i když nejste doma. Když potřebuje zelenina závlahu, dostane ji. Ale přesně cílenou, rovnou k rostlině. Ušetříte vodu. Když se objeví plevel, systém jej zaregistruje a odstraní. A jak ví Farmbot, kde jsou rostliny přesně v půdě? Zapamatuje si, kde je zasadil či zasel. Cílené podávání vody nebo i hnojiv má prý zvýšit efektivnost farmaření.

Farmbot pole

Potřebujete zbudovat jakousi obdobu zvýšeného záhonu a kolem něj instalovat systém pro posun robotické hlavy po kolejničkách. A samozřejmě pozapojovat všechny kabely. A napojit to na řídící jednotku někde v zahradním domku.

Farmbot

Aplikaci pak řeknete, jaké rostliny chcete pěstovat a ona navrhne optimální rozestupy. Speciální hlava semena zaseje, jiná hlava robota je zavlažuje, další odstraňuje plevel, který roste mimo vyznačené sítě „kulturních“ rostlin. Robot podle tvaru listů plevel neumí rozeznávat, jen „vidí“ rostlinu a ví, že roste jinde, než byly vloženy do půdy semena.

farmbot zelenina

No nekupte to za 3900 dolarů ? Sedíte si za počítačem a plejete, zavlažuje, farmaříte. Podle videa jde o šetrné a efektivní hospodaření na půdě a úsporu vody i hnojiv. Průmyslových hnojiv, precizně rozpuštěných ve vodě. Toto hospodaření se bez elektřiny a rozvodných potrubí i sítě kabelů neobejde. Ale můžete pracovat dvanáct hodin denně sedm dní v týdnu a když přijdete domů, odtrhnete si čerstvou zeleninu… Životní styl jako svině 😉

Související:  Úprava podvozku Zipper Zi-MOS125

Umíte si představit, že vám doma odstaví pro poruchu na celý den elektřinu ? 🙂 Nebo že vypadne internetový signál? Pak můžete celý Farmbot hodit do kompostu… Kolik asi může stát vypěstovaná ředkvička?


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..