I děti vědí podle pohádky, že sůl je nad zlato. V kuchyni se bez ní neobejdeme při přípravě žádného pokrmu. Pokud nechceme kupovat sůl s přídavkem kyanidu (aby se namletá sůl neslepila do velkého balvanu), tak nám zbývá kupovat sůl jen v malých množstvích a častěji a dávat pozor, aby nám v kuchyni nenavlhla. Nebo si pořídit mlýnek na sůl, do kterého vsypeme hrubozrnnou sůl, která není tak náchylná na hrudkování, a do pokrmu si namlít vždy potřebné množství soli. Mnozí výrobci nabízejí jednorázové mlýnky, které dostat již s náplní soli. My jsme otestovali mlýnek samotný s možností opakovaného naplnění. Jak funguje a jak se s ním pracuje, tedy solí?
Mlýnek na sůl Virgo od Tescomy se prodává v efektním tvrdém průhledném obalu, což má naznačovat jeho exkluzivitu a vysokou kvalitu. I cena mlýnku je oproti hypermarketovým konkurentům dost vysoká. Na druhé straně výrobce svému produktu zjevně věří, když nabízí tříletou záruku.
Z obalu se dozvíme, že se jedná o mlýnek na sůl o výšce 16 cm a s tříletou zárukou. Tělo mlýnku je zhotoveno z průsvitného materiálu, jedná se o lesklý a tvrdý plast. Uvnitř je uvožen papír s vyobrazením soli. Vyplňuje válcový prostor pro sůl.
Zevně se nádoba mlýnku v dolní části rozšiřuje, což usnadňuje její držení. V praxi musíme občas použít solničku, i když máme ne nejčistší ruce, takže i v mastných rukou se nám bude slánka od Tescomy dobře držet.
Vrch slánky, kterým kroutíme při mletí soli, je také rozšířen.
Samotný mlýnek je podle návodu vyroben z keramiky, proto si může dovolit výrobce poskytovat na mlýnek záruku tři roky. V levných slánkách je tento kus vyroben z plastu a nezřídka vydrží méně, než zásoba soli v mlýnku. Mechanismus je dostatečně vysoko na to, abychom mohli solničku postavit na stůl nebo poličku a případné nečistoty se ze stolu do mlýnku nedostali.
V průsvitném obalu je kromě mlýnku naskládán také vícejazyčný popis výrobku a návod k použití. Z něho vyplývá, že se stejný mechanismus prodává i jako mlýnek na sůl, i jako mlýnek na koření.
Používání mlýnku je velmi jednoduché. Stačí naplnit solí a po jejím spotřebování opakovaně doplnit. Nejdříve mlýnek otevřeme. Na vrchu mlýnku odkroutíme proti směru hodinových ručiček kovovou čepičku, která dosedá na závit vnitřní hranaté osy, pohánějící spodní keramický mlýnek.
Sejmeme kovový klobouček-ozdobnou matici, vyjmeme vrchní otočnou část a při prvním použití i papírovou vložku.
Do válcového vnitra nasypeme sůl, podle návodu ne do plna, nejvíce do tří čtvrtin objemu. Nasadíme vrchní otočnou část mlýnku, aby jeho osazení zapadlo do válcové části spodního dílu a nasadíme ozdobnou matici na závit a zatáhneme, s citem. Silou přitažení můžeme v určitém malém rozsahu regulovat velikost zrn namleté soli.
Při používání mlýnku podle potřeby povolíme nebo přitáhneme kovovou matici na vrchu mlýnku. Přestože na první pohled můžeme mít pocit, že je závit volný, mlýnek mele dobře a během prvních dní užívání se matice nepovoluje. Samozřejmě, že by bylo vhodnější, kdyby závit na hranaté tyči nebo matici byl vyroben těsněji, případně obsahoval jako samojisticí matice plastovou těsnicí vložku.
Na fotografii je v mlýnku Tescoma nasypaná barevná himálajská sůl, která dobře dokumentuje, jak je vnitřní objem mlýnku výrazně nižší, než vnější objem těla mlýnku.
V závislosti na tom, jak často mlýnek budete používat a kolik soli na jedno namletí spotřebujete, bude i nutné často mlýnek doplňovat.
Tescoma mlýnek na sůl mele i hrubozrnnou sůl na malá zrníčka. Po skončení mletí můžete mlýnek směle odložit, další zrnka z něj na stůl či poličku už nepadají.
První dojem z používání mlýnku Virgo je dobrý a manipulace s ním je výrazně lepší, než s jednorázovými mlýnky, prodávanými už s náplní soli. Výhradu máme jen k nezajištěnému a volnému závitu v hlavě mlýnku a zbytečně malému vnitřnímu objemu mlýnku.