Jak se naučit správně fotografovat

Fotografuji často a rád. Fotím na zahradě zimní scenérie i na vyjížďkách na kole v létě. Fotografuji na procházkách i na výletech po pamětích českých. A jako každý autor jsem na své snímky patřičně hrdý a rád se nimi pochlubím. Nedávno se mě kamarád zeptal, zda jsem absolvoval kurz fotografování.

 

Nejdřív jsem si myslel, že jsou moje fotky tak skvělé. Že kurz fotografování nepotřebuji, vždyť všem se mé snímky líbí. Ale jen opravdový přítel vám řekne pravdu i když je nepříjemná. A ten můj mi ukázal, kde na fotce mám problém s hloubkou ostrosti, že namodralý sníh zimních fotografií je problém s vyvážením bílé, že na některých fotkách chybí postavám část těla nebo že pes je bez ocasu. Zkrátka dělám chyby v technice fotografování i v samotné kompozici snímků.

Dlouho jsem fotografoval jednoduchým kompaktem. Samá automatika, všechno nastaví za mě. Ale loni jsem si koupil zrcadlovku a k mému překvapení to nic neudělá za fotografa. Vše si musí fotograf sám nastavit. Po technické stránce jsou to fotky perfektní, dobrý objektiv je opravdu znát. Ale nastavit clonu nebo čas si musí člověk sám. A když to neumí, tak to na fotce je znát.

fotograf

Kamarád mi ukázal pár věcí přímo na mém fotoaparátu, ale doporučil mi obrátit se na kurz foceni na internetu. Nemusím nikam jezdit, nemusím měnit denní harmonogram. Objednám si kurz přes internet a jednotlivé jeho lekce se naučím v pohodlí domova. Vše si okamžitě vyzkouším na svém vlastním fotoaparátu. Správné nastavení expozičních hodnot, tedy clony, času a ISO, volba správné ohniskové vzdálenosti a tím i technické kvality a hloubky ostrosti vylepší mé snímky. Vybral jsme si kurz fotografování pro začátečníky a kromě jiného se naučím i zpracovávat fotografie v počítači. Vím, že moje zrcadlovka snímá i do RAW formátu, ale nikdy jsem to nevyužil, fotím přímo do jpg. Je to nešvar pohodlnosti ze starých kompaktů.

Věřím, že kurz fotografování vylepší mé schopnosti a kamarádí nebudou mé fotky chválit jen ze slušnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..