Selfie se zrcadlovkou

Nejsem příznivcem sebefotografování před přírodními zajímavostmi ani kulturními památkami. Nemám hůl na koště s Bluetoth a nemám dokonce ani dotykový smartphone, který by mi trhal kapsu. Mám rád techniku, i moderní techniku, ale jen takovou, kterou skutečně využiji. Ale i tak jsem v životě pár krát vyfotil sebe samého, většinou na cyklovýletu. No tyto Vánoce jsem s Nikon D5100 udělal dokonce selfie.


Musel jsem. Zůstali jsme s přítelkyní tyto Vánoce sami, mládež opustila rodné hnízdo a tak nás neměl při svátečním stolu kdo vyfotit. A po tolika letech nemít v rodinném albu fotku z Vánoc, to přece nejde. Využil jsem skvělou vlastnost této malé zrcadlovky od Nikon: Výklopný displej.

Na výletech krajinou na kole jsem mnohokrát využil pětníku u silnice, svodidla či zídku, abych na něj položil foťák, nastavil expozici, zazoomoval a spustil samospoušť. Doběhl jsem k přítelkyni a kolům, usmál se počkal na fotku. Kromě kompaktu jsem občas takto „zneužil“ i zrcadlovku. zvláště když jsme byli na liduprázdném místě a nehrozilo, že někdo jiný doběhne k zrcadlovce D 5100 dříve, než já ?

Při přípravě domácí selfie z letošních Vánoc jsem nemohl použít stativ, protože přítelkyně připravovala ještě štědrovečerní jídlo a paneláková kuchyň neposkytuje tolik místa. Pohled mi padl na starší sklopnou mechanickou kuchyňskou váhu, přimontovanou na stěnu jádra. Váživost do tří kilo, to hravě udrží i mou zrcadlovku. Vyklopil jsem tedy zadní displej svého Nikon a položil foťák do misky váhy.

Tělo by se se základním objektivem do ní vešlo, ale s LCD v poloze Selfie, namířeným na stůl, kde budeme za chvíli sedět, už ne. Chtělo by to podložku. První mi padla do ruky fotokniha „Naše cyklodovolené„, v níž jsou mnohé snímky právě z tohoto Nikonu. Fotokniha hravě překryla misku na vážení mouky a cukru, na ni jsem položil D5100 s displejem dopředu a sedl si na své obvyklé místo. Pak už stačilo podívat se na displej, pár krát vstát, zazoomovat, trochu natočit foťák a udělat zkušební snímky samospouští, která mě mimochodem dost štve. Foťák si neumí zapamatovat samospoušť na více, než jeden snímek. A při obsluze foťáku zepředu je to otrava vždy nastavovat, i když displej míří vpřed.

Když bylo vše nastaveno, odzkoušené, zkušební fotky zkontrolovány, přišla na řadu „ostrá“. Sváteční stůl byl připraven, my dva převlečení a posadili jsme se za stůl v kuchyni. Zkontroloval jsem ještě jednou LCD na nikonu, vstal, nastavil samospoušť na 10 sekund, zaostřil, cvakl, přešel ke stolu, posadil se a usmál. Světýlko párkrát zablikalo a zrcadlovka cvakla. Pro jistotu jsem udělal několik fotek, kdyby náhodou některá byla špatně zaostřena.

Abych nezapomněl. Abyste na zrcadlovce nikon mohli pozorovat náhled fotografované scény na výklopném LCD, musíte přepnout páčkou na vrchu foťáku do režimu „Live view“ – živý náhled. Jako při filmování videa. Protože se LCD dá nejen otočit, aby na něj bylo vidět zepředu, ale i naklopit, dá se najít téměř vždy dobrý úhel, abyste na displeji viděli, co bude na snímku. A přestože byl tento výklopný displej původně určen k tomu, abyste mohli kontrolovat expozici i při těch nejkrkolomnějších pozicích a snímcích, výborně se hodí i na takové to domácí selfie, například na Vánoce 😉


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..