To ti nevyroste

Uplynulý víkend jsem měl setkání se spolužáky ze střední školy. Raději ani nenapíšu po kolika letech :o) Pár mých vrstevníků bydlí stále ve stejném městě, ve kterém jsme drali školní lavice, takže se občas setkáváme nebo alespoň víme o sobě. Ale mnoho z nás je daleko, někteří v zahraničí, tak je takové výroční posezení výbornou možností zavzpomínat na dávné roky i si osvěžit ty nedávné a popovídat si, komu se jak daří a co dělá. Přišla řeč i na naše zahrady.


Asi bych měl říct, že já jsem byl odjakživa trochu exot, ale to by se dalo také říci o půlce mých spolužáků. Každý jsme byli švihnutí trochu jinak 😉 A já byl znám jako technický typ, strojař, který o hnojařine nechtěl ani slyšet. Informace, že jsem donedávna dělal šéfajťáka v mezinárodní zemědělsko-potravinářské firmě byla pro mnohé překvapením, stejně jako to, že trávím veškerý volný čas v zahradě pod kopcem. Následovala otázka, kde mám tu zahradu a samozřejmě i to, jak velkou.

„Tak to se naoráš nebo naryješ dost.“ zhodnotila její rozlohu Anka, která roky sedávala za mnou.
„My neoráme, neryjeme ani neokopáváme.“ odpověděl jsem jí s úsměvem, na co se ona zháčila.
„To musíš, když chceš aby ti rostla zelenina. Jak vypěstuješ mrkev bez okopávání?“ dala se slyšet dlouholetá ortodoxní zahradnice, která vše dělá tak, jak její rodiče a prarodiče. Ve škole ji naučili učit se nazpaměť, ale přemýšlet donutily jen některé z nás.
„U nás se vše pěstuje tak, že se neryje ani neokopává,“ řekl jsem a dva spolužáci, kteří znají mou zahradu z webu a zeleninu už ochutnali, přikývli.
„Plevel ti vše zadusí,“ pokračovala Anka přesvědčena o své pravdě.
„Nám plevel nezadusí žádné rostliny, protože zeleninu i stromky mulčujeme,“ prozradil jsem jí naše zahradnické tajemství a pokračoval jsem: „Pěstujeme v zahradě bez zbytečné námahy.“

„Tak to ti nic v zahradě nevyroste,“ uzavřela debatu Anka.

záhon rajčat

Já jsem se jen usmál. Kolik nám toho v zahradě poslední dva roky nevyrostlo a kolik toho za posledních patnáct let přítelkyni v její malé zahrádce za městem nevyrostlo jsem věděl zcela přesně a i vy jste to viděli na fotkách v článcích na tomto webu.

Jen zahradnice, která to za celý život jinak nezkusila ví, že mi v zahradě žádná zelenině mým způsobem permakulturního pěstování nevyroste.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..