Jak se zařadit mezi čtenářské maratonce

Často kolem sebe slýchávám, že v dnešní době nikdo nečte. Ve škole jsou studenti vedeni ke čtení, což je samozřejmě dobře. Ale vychovává opravdu školní systém náruživé čtenáře, nebo je spíš svými prostředky od čtení odrazuje?

Řekněme si upřímně, kolik lidí by bylo schopno přečíst všechnu povinnou četbu, která začíná někdy v osmnáctém století? Jistě je dobré mít načteno, ale začínat hned tou nejtěžší četbou asi nebude procházka čtenářským sadem a asi vás to úplně bavit nebude.


A přitom je čtenářství, jak jste jistě všichni slyšeli, našemu duchu velice přínosná činnost. Nejenomže si rozšíříte slovnní zásobu, fantazii, zlepšíte si paměť a vyjadřovací schopnosti. Tato činnost má taky velmi uklidňující účinky a jistě se shodneme na tom, že k lepšímu spánku nám dopomůže spíš dobrá kniha, než zírání do mobilní obrazovky.

Dnešní doba je čtenářství velmi přející. Když si to tak vezmete, v minulosti se ke čtení dostala jen hrstka lidí, zato dnes může číst úplně každý. Ale kde začít?

Zajděte si do knihkupectví a knihy si osahejte

Není nadto zapojit všechny smysly. Projít se po knihkupectví, nasát atmosféru, listovat knihami a nasát jejich vůni. Je to pastva jak pro oči, tak pro čichové buňky. Možná se jednou čichání knih klasifikuje jako čtenářská úchylka, ale jde o velmi rozšířený a příjemné pocity navozující jev. V knihkupectví vám také mohou poradit. Máte tam přesně rozřazené žánry a můžete sledovat, co se zrovna v literárním světě šustne (kam se hrabou všechna smyslová opojení na zvuk obracejících se stránek).

Suďte knihu podle obalu

Já vím, má to být naopak. Ale pokud jste nerozhodní, nechte se zaujmout. Líbí se vám obálka? A co popis na zadní straně obalu? A když si ji prolistujete, jak na vás styl psaní působí? Možná zrovna narazíte na myšlenku, která vás zaujme na první pohled. Pokud máte chuť experimentovat, můžete zkusit opačný postup. Existují i akce, kde si vyberete knihu podle několika klíčových slov, zatímco vůbec nevíte jak vypadá, od koho je a o čem přesně vlastně bude.

Hoďte očkem po sociálních sítích

Instagram je v dnešní době plný knižních modelek. Můžete si vybrat bookstagramy zaměřené na určité žánry nebo čtenáře hltající knižní novinky. Tito lidé jsou schopni přečíst desítky a desítky knih. Tento knižní sprint možná není pro každého, ale vy alespoň budete mít přehled, co se zrovna v knižním světe nosí.

Vždy mějte knihu po ruce

Tohle ocení pět čtenářů z pěti. Je množství situací, kdy musíte čekat, někam jedete nebo máte zrovna trochu času navíc (ano já vím, čas navíc, v dnešní uspěchané době?) Zákon knihomolství funguje na jednoduchém základě. Nemáte knihu, máte čas. Nejlepší je se tomuto jevu vyvarovat tím, že knihu nosíte stále u sebe. Nikdy nevíte, kde se vám objeví časové okénko, které byste jinak vyplnili koukáním do telefonu.

Nezapomeňte na Audioknihy

Celkem nový fenomén s názvem Audioknihy. Hodí se do všech situací, kde nemůžete uplatnit předchozí bod. Chcete si například přečíst o posmrtném životě, ale nechcete ho zažít na vlastní kůži. Radši neriskujte a při přecházení přechodu si raději pusťte svůj oblíbenou knihu do sluchátek.

Pokud se toužíte stát členy čtenářské obce, určitě některý z těchto tipů vyzkoušejte. Pokud vás aktuální kniha nezaujala, dejte jí šanci, ale nenechte se jí odradit k dalšímu čtení. V tomto světě je více knih než čtenářů a čím dřív začnete, tím větší máte šanci, že jich alespoň část přečtete.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..