Lunární kalendář 2017 - pro pole a zahraduKaždý zahrádkář má svou metodu, jak pěstovat ovoce a zeleninu a jak dosáhnout co nejlepší úrodu. Přitom zohledňuje nejen roční období, ale i aktuální teploty. Dobrým rádcem jsou pranostiky, vycházející z dlouhodobého pozorování přírody. No zahrádkář a pěstitel, který za každou cenu nebojuje s Přírodou, ale spolupracuje s ní, už má odpozorováno, že nejlepší je se při pracích v zahrádce řídit pozicí Měsíce. Hnojení nebo okopávání v tom správném čase přináší nejlepší výsledky a s minimální námahou.

Je zcela běžným jevem, že přijdeme do naší zahrady v sobotu dopoledne a přes ploty vidíme, jak všichni okopávají svá políčka a záhony. A my například hrabeme pokosené seno a mulčujeme ním. Pak se nás všichni ptají, proč neokopáváme zeleninu, když je tak hezky? Naší častou odpovědí je, že není třeba okopávat plevel, protože dnes se podpoří jeho růst. Že je to lepší nechat na pondělí odpoledne. Že dnes je lepší dělat jiné práce. Nebo všichni kolem stříhají révu. My se věnujeme jinému. Protože na základě lunárního kalendáře víme, že dnes bychom hroznům ublížili. Přestože je venku krásně a je radost dělat v zahradě, síly Přírody je třeba respektovat. I sázení stromů do země má svůj správný čas, který výrazně zvýší šance stromků na dobré zakořenění.

Abyste věděli, co se který den vyplatí v zahradě dělat, protože je síla Měsíce na vaší straně, nemusíte být astronom ani astrolog. Vše je pro vás přehledně a srozumitelně popsáno v publikaci Lunární kalendář 2017 – pro pole a zahradu z knihkupectví Martinus.

Co o něm píše?

Předložený kalendář je novinkou mezi lunárními kalendáři. Pro každý den a každou skupinu plodin je barevně a číselně vyznačena vhodnost setby, sázení, přesazování či ošetřování rostliny. V kalendáři nejsou kromě Úplňku, Novu a Přízemí vyznačeny čtvrti, směr měsíce ve zvěrokruhu ani znamení. Všechny tyto vlivy jsou pro každý den, skupinu plodin a ošetření spočítány podle váhy prvku do výsledného barevně-číselného kódu.
V kalendáři kromě vysvětlivek není text. Tím se kalendář stává jednoduchým, přehledným, každému srozumitelným.
Kalendář umožňuje díky jednoduchosti plánovat práce na poli a v zahradě v nejvhodnějších dnech.

Související:  Museli jsme koupit nové Fiskars nůžky. Po patnácti letech

Návod k použití kalendáře:
Zařazení do jedné ze čtyř skupin: semeno, kořen, list-stonek, květ-plod je rozhodující užitná část rostliny, kterou sbíráme. Podle barvově-číselné škály (od zelené „1“ – nejvhodnější období, po červenou „10“ – nevhodné období) určíme vhodnost setby, sázení a přesazování konkrétní plodiny v daný den. Další část je věnována ošetřování rostlin. Opět se pro ten který druh ošetření rostliny rozhodneme na základě barvově-číselné škály: zelená 1 optimální, červená 10 nevhodné.

Kalendář je stolním provedení. Když se vám ale lépe hodí nástěnný Lunární kalendář 2017 – pro pole a zahradu, je k dostání i takový. Záleží od vás, se kterým formátem lunárního kalendáře se vám lépe bude pracovat.

Podrobnosti nástěnného lunárního kalendáře pro rok 2017:

Vazba: spirální
Rozměr: 302 × 495 mm
Hmotnost: 210 g
Jazyk: český jazyk

Pokud jste dosud neměli zkušenosti s lunárním kalendářem a po očku jste nahlíželi do sousedovic zahrady, jak jim to tam všechno roste jaksi samo a lépe, zkuste již od ledna využívat zkušenosti našich předků a dělat všechny důležité práce v zahradě v souladu s Lunou. Ušetříte si zbytečnou námahu, zlepšíte růst stromů a méně vás budou trápit škůdci.