Cykloturistika je krásný sport, ale může být i docela únavná. Zejména pokud zvolíte nevhodný typ kola pro terén, který máte rádi. Ve výsledku se zbytečně nadřete, nebo nikam daleko nedojedete. Jak si správně vybrat jízdní kolo?

V zásadě je důležité rozhodnout se, zda chcete jezdit po asfaltu a překonávat dálky, nebo dáváte přednost pomalejší jízdě v přírodě a nevadí vám ani polňačky. V našem článku se zaměříme na ty druhé cykloturisty a “hltače kilometrů“ přenecháme specialistům na silniční kola.

Mezi rekreačními cyklisty je stále oblíbené horské kolo pro svoji relativní jednoduchost používání, robustnost a odolnost a díky převodům není problém zdolat jakékoliv stoupání, samozřejmé vždy záleží také od vaší kondice. Ale tu získáte pravidelnými vyjížďkami velmi rychle. Relativně široké pláště jsou vcelku pohodlné i pro jízdu na nerovném povrchu a mají dobrý záběr na polních cestách nebo nezpevněném povrchu.

Pokud nemůžete jezdit pravidelně a udržovat se v kondici, například z důvodu vytížení v zaměstnaní, nebo jste dokonce po úrazu, ale cyklistiky se nechcete vzdát, přijde v takových situacích vhod horské elektrokolo. Není to tak, že by „to“ jelo samo, i na horském elektrokole musíte šlapat. Elektromotor vám jen pomáhá podle nastavené síly a tím vám umožní vyjet strmější nebo delší stoupání bez přílišné námahy nebo také dovoluje absolvovat delší vyjížďku, než byste zvládli sami. Pro občasné vyjížďky nebo cyklodovolenou jednou ročně přímo ideální, absolvujete ji bez svalové horečky.

Přílišné kopce vám nevoní, do lesů nemusíte, zato máte rádi projíždět se po venkově a oblibujete vesnické asfaltky? Pak je pro vás ideální krosové elektrokolo. Svou konstrukcí je o něco rychlejší, než horské kolo, avšak není tak fyzicky náročné, jako silniční speciál. Nevadí mu občas využít polní cesty a dostane vás z města tam, kde je větší klid a po výletě díky elektromotoru i bez nadměrné únavy zpět.

Díky výběru správného jízdního kola pro vaše výlety bude cyklistika příjemným koníčkem.