Aha, mám dýni

hokkaido S touto větou vystoupila mladá žena z auta, zaparkovaného před svým domem a v rukou držela oranžovou trofej z obchodu. Co je na tom divného? Proč jsem se rozhodl této větě věnovat celý článek? Vždyť lidé běžně nakupují potraviny, včetně zeleniny, v obchodech. A oranžová dýně hokkaido je oblíbenou pochoutkou, běžně dostupnou v naší obchodní síti. Co mě na této ženě a jejích slovech tak překvapilo?


Dýně patří k lehce pěstovatelným plodinám. Rostou v podstatě samy, když je zasadíte do vhodné půdy. Nejlépe do hnoje či na kompost, ale stačí jim jakékoliv místo, kde není problém s vodou a živinami. Žádnou velkou péči nepotřebují a jen si tak rostou, dokud je na podzim neposbíráme.

A přesně tak rostou dýně hokkaido i v naší zahradě. Jen pár metrů od zahrady sousedky, která si dýni koupila v obchodě. Proto mi to přišlo zajímavé. Že si dýně na jaře na svém pozemku nezasadila, ale že ji raději koupí ve městě.

tekvice

Já vím, že zelenina je často v supermarketech velmi levná. Jen jestli je i taková dobrá, jako z vlastní zahrady? Ale hlavně, za zeleninu z vlastní zahrady neplatíme penězi, které vyděláme nebo které nám přijdou poštou jako podpora či důchod. Stačí trocha času, který bychom jinak promarnili u televize nebo facebooku. Prakticky zdarma si dokážeme sami získat potraviny a peníze můžeme ušetřit či použít na užitečnější věci, než koupě potravin, které pomalu zapomínáme pěstovat. Protože neschopnost pěstovat si potraviny ve vlastní zahradě nás dělá závislými na dodavatelích. Neboť jednou ta zelenina v obchodě již nemusí být taková levná…


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..