Mám další foťák

Psal jsem to také nedávno v jednom článku. Vše co dělám já nebo Olinka fotografuji, abych mohl do článků dát fotografie. Nejen jako důkaz, ale zejména jako návod a inspiraci pro vás, naše čtenáře. Jen mi ty foťáky nějak ubývají.


Na podzim jsem se pochlubil, že mám nový foťák. Protože ten starý, který vlastně byl jen zánovní, jsem „opotřeboval“ tak, že se s ním už fotit nedalo. Zůstala mi po něm zánovní nabíječka a dva akumulátory, protože jsem dokoupil i záložní, aby mi v zahradě nedošla šťáva. Jenže i ten „nový“ mi vydržel jen pár týdnů. Nahradil ho starší ultrazoom od Olympusu. Jenže kromě toho, že byl dost těžký do kapsy měl i další nectnost. Do meta tagů v článcích vkládal otravnou reklamu výrobce. No zato fotil skvěle.

S příchodem jara jsem si řekl, že Olympus půjde opět do brašny, jako záloha a jistota, a pořídím si jiný fotoaparát. Prošel jsem místní zastavárny, kde neměli nic nebo předražené kompakty, nevyhovovalo mi z toho ani jedno. Tak jsem si prohlédl bazos.cz a vytipoval několik zajímavých nabídek. Nakonec jsem oslovil jednu paní, která nabízela starší kompakt od Samsungu, s původní krabicí, kabelem, manuálem. Čistá práce. Navíc foťák byl na dvě tužkové baterky. To znamená snadnou výměnu baterií, mám kupu kvalitních akumulátorů GP Recyko bez samovybíjení i skvělou nabíječku IPC-1, na druhé straně přístroje na dvě tužkové mají vysokou spotřebu, raději mám foťáky na čtyři tužkové, které pak vydrží stovky fotek. No a Samsung byl deset megapixel, tedy o něco menší fotky jako v rozšířených šestnáctimegapixelech, tedy rychlejší přenos, lehčí archivace. Neznačkovost představovala ještě jedno mínus, má to jen trojnásobný zoom.

Jelikož jsem ale věděl, jak dopadl první Canon, zničen prachem a nošením v kapse po zahradě, předpokládal jsem, že ani nový fotoaparát dlouho nevydrží. Za ten čas jeho výhody užiji a nevýhody přetrpím. Za tři stovky se ale určitě vyplatí.

Už s ním fotím asi měsíc. Naučil jsem se pracovat v menu, které je pochopitelně jiné, než na jaké jsem zvyklý. Zvykl jsem si, že dvoubaterkový foťák často vříská, že mu došla šťáva, zejména v chladných dnech, ačkoli v akumulátorech je ještě polovina energie. Vždy mám v kapse dvě nabité (a teplé) baterky. Sto až sto padesát fotek udělám, ale nikdy tolik na jeden den nepotřebuji. Přenos fotek ze Samsungu do notebooku pomocí USB kabelu je jednoduchý a rychlý, žádný „inteligentní“ soft se mi do toho nemíchá. Foťák by mohl být o trochu lehčí, na druhou stranu je robustní.

Dá se s ním i filmovat, ani video není špatné. Naučil jsem se rychle přepínat parametry při fotografování, baví mě rychlý start foťáku po zapnutí i rychlé vypnutí a zasunutí objektivu. Desetmegapixel stačí. Jediné, co nevím, je odpověď na otázku, jak dlouho mi tento foťák vydrží.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..