Automatická napaječka a krmítko pro slepice

Jednou z chovatelských zásad je, že do kurníku se nemá často vstupovat. Slepice není právě nejčistotnější zvíře, takže jde o hygienu. A zdraví slepic, případně chovatele. Po úvodním případném provizoriu, které můžete využít k pozorování chovaní a zvyklostí slepic, je potřeba přistoupit k definitivnímu řešení krmení a napájení slepic.


V první fáze chovu většina chovatelů používá zakoupené plastové krmítka a bajonetové napaječky. Výhoda uzavřeného krmítka a napaječky je relativní čistota obsahu.

Postupně můžete najít v novém výběhu místo, kde dochází k nejmenšímu znečištění, slepice však vždy dokážou naházet bordel do krmítka anebo do vody, zejména při popelení se. Zejména proto je důležité slepicím měnit vodu alespoň jednou za den. A kvůli tomu je potřeba otevřít voliéru a vejít do ní.

Dnes se nic neděje. Ale jestli by propukla ptačí chřipka, trus divokých ptáků může ležet na trávě a na botách se dostane do voliéry. Tady ho sezobou slepice a malér je na světě. Jisté, existují způsoby dezinfekce, ale trpí při tom boty. Proto je vhodné vyrobit napájecí systém, který dovolí nevstupovat každý den do voliéry a přitom zajistí slepicím čistou vodu.

Tříčtvrteční PPR trubka na teplou vodu (má hrubší stěnu, než trubka na studenou vodu) je svařená na koleno a Téčka se závitem 3/8″ a plastovými příchytkami upevněna s mírným sklonem na základový rám voliéry. Do pěti T-kusů ve vzdálenosti asi 25 cm od sebe jsou upevněny plastové napaječky s miskou přes redukci závitů.

3/4 hadicí je to vše spojené přes ventil na plastový sud o objemu 300 l na podstavci. Buď ho budete plnit vědrem nebo hadicí anebo využijete dešťovou vodu ze střechy voliéry kurníku. Prodloužení ventilu vevnitř sudu je obaleno dvěma vrstvami staré dámské silonové punčochy, která filtruje nečistoty z vody. Ventil je asi 15 cm nade dnem, aby vznikl prostor pro usazeniny, aby neucpávaly rozvod.

Když už je voda v kurníku, je potřeba ji využít. Každé potrubí je potřeba na zimu vypustit, aby ho mráz nepoškodil. Výpustný ventil je možné využít i na napouštění vody, například při mytí rukou. Ale kdo by se zbytečně ohýbal a trápil záda, že? Takže na potrubí od napaječek je mimo voliéry PPR Téčko s redukcí na 3/4 zahradní ventil a nahoru vedené potrubí s nástěnkou a dalším 3/4 ventilem. Ventil je umístěn těsně pod úrovní vypouštěcího ventilu ze sudu a ve výšce, aby se pohodlně využívala voda z tohoto ventilu.

Hodné vody v bajonetové napaječce se spotřebuje při její výměně, tedy vylévání špinavé vody, slepice ji zas až tak moc nevypijí (pokud nekrmíte suchými granulemi). V miskových napaječkách se spotřebuje voda skutečné jen na pití slepicemi. Funguje to tak, že v misce je pastové bimbátko, která musí slepice při vložení zobáku do malé misky odsunout nabok, čím se současně otevře ventilek v napaječce a dopustí vodu do misky.

Některé slepice jsou velmi opatrné a bojí se žlutého plastu zobákem dotknout, takže si neumí vodu do misky dopustit. Pijou tak, že obejdou postupně všechny misky anebo pijou ve dvojici se slepicí, která vodu dopustit umí 😉

Zásobník krmiva na týden

Dobře udělané závěsné kruhové krmítko se zásobníkem dokáže zabránit vyhazování zrna či granulí na zem tak, jak to slepice dělají u otevřených misek nebo starých hrncích. Dokonce podle objemu může mít zásobu krmiva na několik dní. No někdy jej nelze umístit tak, aby ho bylo možné plnit bez vstupu do voliéry. Můžete si vyrobit krmítko se zásobníkem, které můžete plnit zvenčí, zrnem slepice neplýtvají a vejde se do něj 10 kilo pšenice.

Odpadová roura 100 m a délky 1 m je navrtaná vrtákem průměru 55 mm ve vzdálenosti, aby jich bylo osm. Všechny otvory je nutné pečlivé očistit od všech otřepů a plastových špon a přes koleno připojit k další metrové trubce. Na spodním konci je záslepka chycena jedním vrutem, aby se dala spodní část krmítka vyčistit. Na vrchním konci je jen položena.

Ke konstrukci může být systém uchycen dvěma krokvovými háky na okapy 100 mm a jedním páskem silného plechu. Potrubí jsou ke kolenu napojené jen třením přes gumová těsnění, to umožňuje nastavit vhodný úhel otvorů vůči rovině tak, aby se slepice mohli nakrmit, ale aby nemohli vyhazovat krmivo ven.

Nyní stačí otevřít na voliéře krmné okno, podepřít ho a po složení víka naplnit krmítko pšenicí. Při prvním plnění se vlivem tření dostane pšenice jen po třetí otvor vodorovné části. Tlak metrového sloupce pšenice ju dále nedostane. Slepice,která hledá pod vrstvou pěkných pšeničných zrn to, které by bylo hezčí, rozhrabe pšenici po celé délce, ale malý otvor a výška zrna jen do poloviny profilu jí nedovolí vyházet ho na zem. Spodní část je vhodné naklonit mírné zadním koncem k zemi, podpoří se tak rovnoměrné rozložení zrna v krmítku.

Protože v slepičím hejnu vždy existuje hierarchie a nejprve se nakrmí a napojí dominantní slepice, a až po nich ty na konci žebříčku důležitosti, menší počet napaječek ani míst u krmítka není na závadu.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..