Mám „slabost“ pro různé automatizace. Po zkušenostech s elektronikou mám rád věci, které nepotřebují napájení. Čím méně nespolehlivých prvků, tím menší možnost poruchy. Chci si chalupu užívat, ne neustále něco opravovat. Takto jsem zautomatizoval také napájení naší drůbeže.
V začátcích, jsem tak jako většina chovatelů, používal bajonetové napáječky anebo v nouzi staré hrnce. A naučil se, tak jako většina chovatelů, že slepice jsou v podstatě bordelářky. Vodu v hrnci je potřeba měnit dvakrát denné, protože do ní nanosí a nahází neskutečný bordel a takto špinavá voda kvasí a nedělá slepicím dobře. V napaječce vydrží voda déle čistá, ale i do ní, zejména zobáky, nanosí dost špíny. A i tak je dobré jednou denně vodu vyměnit. Kromě toho, že to stojí dost času, spotřebuje se hodně vody, protože většina se vyleje, například ke stromkům nebo keřům, tedy žádná škoda, jen je potřeba vstupovat do voliéry. A na botách se roznáší trus. Ptačí do voliéry, slepičí ven z ní. A případné choroby s tím.
Proto jsem vyrobil do voliéry centrální rozvod s malými napaječkami.
Dostatečné veliký sud ale bylo potřeba doplňovat kýblemi a ty nosit přes půl zahrady. Už není třeba 😉 Už při návrhu voliéry bylo počítáno s tím, že ze střechy bude voda téct do žlabu a z něj do sudu. Do okapového svodu jsem instaloval systém automatického plnění sudu. Nejedná se o žádnou raketovou vědu, tuto hadici k sudu koupíte levně a za hodinu instalujete i vy.
Princip automatického plnění nevyžaduje žádnou obsluhu jako u různých klapek k okapu, kde musíte dávat pozor, aby dešťová voda stékající ze střechy nepřeplnila sud a včas klapku (v dešti!) přepnout. Tady se využívá princip, že voda je líná a do kopce nepoteče. Celé „zařízení“ se skládá z asi 60 cm hadice průměru cca 50 mm, dvou redukčních vložek a jednoho nástavce na sud a jednoho sběrného systému do zvodu okapu. V balení najdete i korunkový vrták průměru 44 mm, ale ten je vhodný jen na jedno. Na vyvrtání díry do plastu. Při pokusu vrtat s ním ocelovou rouru okapu velmi rychle zjistíte, který materiál je tvrdší. Doporučuji si koupit bimetalový vrták za pár korun, půldruhahodinová práce se zkrátí na pět minut (zkoušel jsem v rámci testu dvou kusů hadic k sudu oboje).
Jak to tedy funguje? Když máte sud půl metru od zvodu okapu, propojíte zvod a sud hadicí umístěnou vodorovně (malá vodováha pomůže) Nejprve (novým ostrým vrtákem) vyvrtáte otvor v požadované výšce na sudu (co nejvýše, ale aby tam objímka hadice držela) a potom ve stejném horizontu na zvodu okapu. Doporučuji pilníkem na železo obrousit hrany a piliny želena na rouře, aby vám nepořezali měkčí plast při vkládání věci dovnitř. Potom „C“ adaptér jemné stlačíte a vložíte do vyvrtaného otvoru, vevnitř se obě ramena napřímí a dosednou zevnitř na stěny zvodu. Potom vložíte redukci k hadici.
Na sudu doporučuji vložit nástavec zevnitř delším koncem ven, vložená redukce ho roztáhne a fixuje. Potom redukce propojte hadicí, je-li dlouhá, zkraťte ji (ostrým nožem,pilkou, nůžkami na plastové potrubí). V každém případě by hadice měla být vodorovně. A můžete otestovat, jestli máte možnost nalít několik (desítek) litrů vody do okapu.
Voda ze žalu pod střechou stéká do zvodu po jeho stěnách. Tady narazí na sběrné „C“ a pomocí žlábků vteče do hadice a do sudu. V momentě, kdy hladina vody v sudu dosáhne nad spodní okraj hadice, je voda v jedné hladině v sudu, hadici i sběrném adaptéru. A protože voda sama do kopce neteče, začne propadat středem sběrného adaptéru a vytékat spodkem zvodu okapu. Sud bude plný po střed hadice, ne víc.
Adaptér ej vhodný pro zvody o průměru 80, 100 anebo 150 mm. Fungoval by možná i ve větším, jen by špatně doléhal k vnitřním sténám a asi by odebíral méně vody, tedy by se déle naplňovala nádrž a více vody by v průběhu plnění odtékalo pryč.
Při osazování sběrného adaptéru se může stát, že jeho vnitřek není v úplné rovině. Jedno rameno může sednout níže, takže zachycená voda stékala přímo dolu svodem, namísto toho, že by vtékala do hadice. Pomůže adaptér vyjmout a znovu vložit. Proto jsem psal o testu s vodu, abyste tento případný problém odhalili.
Protože dešťová voda ze střechy nemusí být úplné čistá, je dobré jednak v okapu umístit na sebe několik kousků svařovaného pletiva jako filtr na hrubé nečistoty, jednak výpustný ventil ze sudu by měl být cca 10 cm nad dnem, ať se má kde usazovat případný kal. A aspoň jednou za měsíc dejte do vody pár zrníček manganistanu draselného (hypermanganu) jako dezinfekci.
Teď už nemusím nosit vodu slepicím několik měsíců, stačí pro jistotu jednou za měsíc, při dezinfekci, zkontrolovat výšku hladiny.
Stejný hadicový adaptér na plnění sudu můžete samozřejmé využít i na plnění sudu na zalévání anebo i na IBC kontajnery. Bez rizika, že se vám bude voda vylévat přes vršek po celé zahradě.