Bezpečná investice se zajištěním do budoucna? Volte zlato!

V dnešní době máte jako potencionální investoři spoustu příležitostí, kam vložit své úspory. Rozhodně není dobré je nechat ležet jen tak ladem doma, potažmo na bankovním účtu s klasickými úroky, neboť pak vlivem inflace ztrácejí na své hodnotě. Nechcete-li však zbytečně riskovat a pouštět se do náročných nákupů akcií a nemovitostí, kde je navíc zapotřebí mít mnohdy poměrně dost peněz, může se pro vás stát ideální volbou investiční zlato. Jeho nákup se nyní vyplatí hned z několika dalších důvodů.

Se zlatem se nemusíte obávat inflace

Pokud jde o co nejvyšší zhodnocení, je pravdou, že investiční zlato z tohoto pohledu není nejatraktivnější volbou. Zásadní je však u této investice fakt, že zbytečně neriskujete. Zlato je totiž komoditou, která si dlouhodobě udržuje stabilní pozici. Nijak ji neovlivňuje inflace ani případné další negativní ekonomické faktory. Stačí se podívat na vývoj růstu hodnoty zlata ve střednědobém horizontu a hned uvidíte, že nákup zlatých slitků a mincí je zcela bezpečnou záležitostí.

Pohled odborníka na zlato

Zajímavý je současný investorský trend. Zatímco dříve bylo zlato doménou hlavně bohatých investorů, kteří jej skupovali za miliony korun, dnes se ke slovu stále častěji dostávají i drobní střadatelé. Pavel Trtík, zakladatel renomovaného internetového obchodu zlate-mince.cz, k tomu říká: „Dříve bylo běžné, že se ve velkém prodávaly zlaté slitky o hmotnosti jednoho kilogramu, ale movitá část společnosti zabezpečila své finance nákupem zlata již před lety. Nyní z tohoto prozíravého kroku těží. Dnes investují do zlata ti, kteří zaspali a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě.“

Logicky tedy roste poptávka po menších zlatých slitcích a levných mincích. Trtík k tomu dodává: „Nákup zlatých slitků je atraktivní především pro klienty, kteří chtějí své peníze držet ve svých rukou a nemají důvěru v různé spořící programy do zlata. Lidé nakupují ve větší míře i malé slitky o hmotnosti 1-5 gramů, které jsou dostupné pro každého.“

Neplatíte DPH

Zlato je jistotou, jež vás nezklame. Jako investoři navíc bezesporu oceníte fakt, že při jeho nákupu není zapotřebí počítat s platbou DPH ve výši 21 %, jako je tomu například v okamžiku, kdy si kupujete investiční stříbro, ale také nemovitosti, cenné obrazy a další komodity.

Zlato se v posledních měsících stává hitem nejen z důvodu ochrany peněz před inflací a osvobozením od daně z přidané hodnoty. Je totiž velmi dostupnou záležitostí, a to i díky eshopům. V podstatě si dnes investiční zlaté mince a cihličky koupíte stejně pohodlně jako běžné spotřebitelské zboží, nemusíte jezdit někam na pobočky prodejců, které ještě nedávno byly jen v několika větších městech Česka.

Oblíbené kusy investičních zlatých mincí a slitků

U zlatých slitků a mincí máte na výběr z mnoha variant. Aktuálně jsou u nás dostupné třeba zlaté dukáty, na nichž je vyobrazený panovník Karel IV. Dále je značný zájem o mince Wiener Philharmoniker z Rakouska. Pokud jde o zlaté slitky (cihličky), v tuzemsku se vůbec nevyrábějí, prodejci je sem dovážejí hlavně z Rakouska, Německa a Švýcarska. K dostání jsou nyní třeba švýcarské zlaté slitky Argor Heraeus. Oproti konkurenčním produktům jsou cenově výhodnější, což však rozhodně není na úkor vzhledu a hodnoty.

Do zlata lze investovat klidně jen pár tisíc korun. Chcete-li se ale pojistit proti případné vysoké inflaci, během níž dochází velmi rychle ke znehodnocení klasických bankovek, je vždy lepší do zlatých mincí či slitků vložit spíše alespoň desítky tisíc korun. Záleží však samozřejmě na vašich možnostech a úsporách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..