Cykloturistika je sport, při kterém se nejen pohybujeme na čerstvém vzduchu, ale také poznáváme krajinu a nová místa. A byla by škoda tyto objevené přírodní krásy nezachytil a nezveřejnit i pro jiné lidi. Jednak aby je mohli s námi obdivovat, jednak aby sami vyhledali tyto přírodní krásy naživo. Jakým způsobem zachytit kouzlo okamžiku?
Při jízdě na kole se snažíme nevozít s sebou zbytečnou zátěž. A pokud rádi fotografujeme, zcela určitě chceme být pohotoví, abychom zachytili nejen nádherné scenérie, ale i zajímavé okamžiky. Čím tedy dělat fotky?
Pro zodpovězení této otázky je třeba také znát odpověď na otázku, pro koho jsou fotky dělané. Zcela jiné nároky na kvalitu fotografie bude mít nadšený fotograf a zcela jiné fotky stačí lidem, kteří sdílejí své cyklistické zážitky na facebookovém profilu.
Znám mnoho lidí, kteří na svých cyklovýletech fotografují smartphonem. Používají ho jako univerzální nástroj na všechno. Je to mobil, je to navigace, je to kamera a je to i fotoaparát. Jedním přístrojem zvládnou všechno. Já takové univerzální zařízení přirovnávám ke Kanagomu. Univerzální lepidlo, které lepí všechno. Vše dost dobře, ale nic pořádně. Přestože se výrobci snaží jakkoli, ať vyvíjejí software smartfónových fotoaparátů a saturují fotky jakkoli, velikost čipu (a tím i technická kvalita snímku a hodnota šumu) nepustí a „čočka“ ve velikosti nehtu od malíku má také své limity. Uznám, že na malé fotky na sociální sítě nebo ukazovány na „ohromných“ displejích samotného telefonu to stačí. Ukazuje, že jste tam byli, ale nic víc na fotce nehledejte.
Mnohem lepší možností podle mě je kompaktní fotoaparát. Nejsou mnohem těžší, než mobily, ale protože umí jen fotografovat a filmovat, dělají to podstatně lépe a některé mají objektivy celkem slušných (na kompakty) parametrů. Díky zoomu i velkému počtu snímacích bodů umí dělat slušné fotografie jak širokoúhlé, tak i s přiblížením a umožňují případný ořez fotky. Ačkoli popravdě, neznám nikoho, kdo fotí kompaktem a ořezává fotky.
Kompaktní fotoaparát se snadno vozí jak v kapse na cyklistickém tričku, tak i v malé brašně buď na řídítkách nebo na rámu vepředu. Tedy je snadno dostupný a při troše šikovnosti ho dokážete v okamžiku vybrat z pouzdra, zapnout a udělat fotku. I za jízdy.
Nové kompaktní digitální fotoaparáty nemívají hledáček a fotografování přes displej zejména za slunečných dnů bývá komplikované. Sám občas netuším, co fotografuji. Proto exponuji několik snímků za sebou, když fotím za jízdy, abych měl jakou takovou šanci, že alespoň jedna z fotek bude správně a dobře zaostřena. Zhruba třetinu fotek musím vyhodit, protože jsem namířil na špatné místo nebo foťák zaostřil jinde, jak jsem plánoval.
Fotografování s kompaktem je pohodlné a jeho vození není problém pro jeho malou hmotnost. Vestavěný LiIon akumulátor, kterým jsou většinou kompakty napájeny, snižuje jejich hmotnost a současně dovoluje exponovat několik set fotek. Záleží také na velikosti paměťové karty.
U některých výletů, když vím, že se to vyplatí pro scény, které se ukáží, vozím na kole digitální zrcadlovku Nikon D5100.
Samozřejmě, že její hmotnost téměř kilo s objektivem a brašnou je znát. Vozím vždy jen jeden objektiv a zrcadlovku s ním mám v malé brašně, kterou vkládám do zadní vrchní brašny na nosiči nad zadním kolem. Kolo mám vybaveno stojanem, takže můžu zastavit kde chci a foťák vybrat, ale nejedná se o nic operativní, chce to svůj čas. Samozřejmě, že fotky ze zrcadlovky jsou výrazně lepší, než z kompaktu, ale vybírám si, kdy si ho vezmu s sebou na výlet. A samozřejmé je také to, že fotky z ní nekončí jen na sociální síti ani pouze na tomto blogu. A dávám si velký pozor, jak jezdím a kudy jezdím, když mám zrcadlovku s sebou.
Několik let jsem používal na fotografování svých výletů ultrazoom Olympus SP 560 s osmi megapixelovým snímačem. Velmi dobrý objektiv s velkým přiblížením mi dovolovaly fotografovat nejen věci blízko mě, ale i ty vzdálenější. To mi zrcadlovka ani kompakt nedovolují. I hmotnost fotoaparátu byla trochu vyšší. Vozil jsem ho v přední velké brašně nad řídítka v doma vyrobené vložce z tvrdé pěny, aby byl chráněn před otřesy.
Vzhledem ke kvalitě fotek oproti kompaktu opět zvažuji nákup moderního ultrazoomu, samozřejmě ne jen na fotografování cyklovýletů. To přiblížení a samozřejmě i větší objektiv mi při kompaktním fotoaparátu prostě chybí.
Fotografie z výletů používám jednak na dokumentování výletů a ilustraci článků na tomto i jiných webech, na dokumentování výletů v rodinném archivu fotek, z nichž občas nechám udělat tématickou fotoknihu. Jakož i z textu vyplývá, jsem nadšený fotoamatér a fotografuji i při jiných svých koníčcích, ačkoli fotografování samotné je jeden velký kůň. Možná proto mám větší nároky na kvalitu přístroje i fotografií, než většina cyklistů.
A čím fotografujete na výletech vy?