Sport bývá často i koníčkem. Jaké sporty patří mezi oblíbené?

V posledních letech se sport velmi rozšířil. Sportuje téměř každý druhý člověk, kterého potkáte. Dnes si každý pod slovem sport představuje nějakou fyzickou aktivitu, která se provozuje podle daných pravidel. Ty se odvíjí od daného sportu. Jak ale slovo sport vzniklo? Pochází z anglosaského slova disport, což znamená nějaké rozptýlení, obveselení nebo úprk od práce a povinností za zábavou.


Historie sportu

Sport se vyvíjel už od pradávna. První zmínka povídá o tom, že se sport vyvinul při výcviku armády. Výcvik často vyústil v nejrůznější hry a soutěže. Tehdy se zaměřovaly především na bojové dovednosti a také fyzickou zdatnost. Jednalo se o zápas, jízdu na koni nebo například lukostřelbu. Další zmínky pochází z obětních rituálů, při kterých byly součástí také soutěže. Dále jste pak mohli slyšet o vzniku olympijských her nebo mayských obřadních míčových hrách.

Ve starověku se sportu věnovala převážně Čína. Ta provozovala sporty, které byly podobné dnešní gymnastice, Dále pak Persie, kde se jednalo o zápasy a bojové hry s přísnými pravidly. V Řecku byla perfektní fyzička považována jako součást dokonalosti.

Ve středověku se sport začal rozvíjet pro zábavu a potěšení. Stalo se tak v Itálii, kdy vznikla hra Calcio Fiorentino. Jedná se o hru, která připomíná dnešní ragby, fotbal nebo australský fotbal. Plně se tyto aktivity rozvinuly až v 19. století, kdy se začalo sportovat pro zábavu, ale stále podle pravidel.

Jaké jsou nejoblíbenější sporty v České republice?

Nejžádanější sport v Česku je fotbal neboli kopaná. Jedná se také o nejpopulárnější kolektivní sport na světě. Pravidla jsou poměrně snadná. Hra je rozdělena na dva poločasy. Na hřišti se nachází 11 hráčů a vítězí tým, který dá více branek. Druhý nejoblíbenější sport v Česku je hokej. Jedná se o zimní sport. Hráči bruslí na ledě a podobně jako u fotbalu se snaží dát co nejvíce branek. Hra je však rozdělena na tři třetiny a hřiště je značně menší než u kopané.

K velmi oblíbeným zimním sportům patří také lyžování a snowboarding. V létě zase lidé holdují cyklistice, běhu, bruslení nebo turistice. Češi si taktéž velmi oblíbili sporty, které lze provozovat v létě i v zimě, a to protože se provozují v uzavřených prostorech. Jde například o plavání, tenis, badminton nebo volejbal.

Jaké jsou naopak neoblíbené sporty?

Mezi nepopulární sporty v česku patří softbal, americký fotbal nebo motokros, a to převážně proto, že se jedná o velmi nebezpečné sporty. Často při nich dochází k vážnému zranění.

Proč lidé sportují

Lidé sportují z několika důvodů. Prvním je zdravotní stav. Spousta sportů, jako například badminton nebo tenis, působí velmi dobře na kardiovaskulární systém. Bojují tak proti nemocem srdce a cév. Běh také působí příznivě na váš oběhový systém, ale také snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi a působí proti tvorbě hemeroidů. Jiní lidé pak sportují čistě pro zábavu.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..