Už se není koho zeptat

Nikdo z nebe moudrý nespadl, všichni se musíme učit. Někomu stačí základní škola, někdo i po střední je hladový po vědomostech. A jsou lidé, kteří sa učí celý život nové věci nebo jdou do detailů toho, co je baví. Je super, když máte možnost získávat nové vědomosti a když se máte koho zeptat, když narazíte na problém, který neznáte anebo jste se s takovým ještě nesetkaly.


Nejčastěji bývají našimi učiteli rodiče a prarodiče. No když tu možnost nemáte anebo jste se snad dostaly už dále, než vaši předci a tedy jejich znalosti a zkušenosti vás nemají kam posunout, přijdou na řadu odborné rady „kolegů“ na internetu. Samozřejmě je dobré nebýt úplný laik, protože některé rady stojí za starou bačkoru, jak se říká. Je dobře, kdy už umíte rozlišit mezi skutečnou radou a nesmyslem. Anebo se rozlišovat naučíte kupříkladu tím, že si přečtete obsáhlé diskusní fórum, věnujete dostatek času přelouskání různých tém a zjistíte, kdo je kdo na daném diskusním fóru. A co si o jeho radách myslí ostatní, kteří je vyzkoušeli.

Jedno takové jsem si oblíbil a hodné se na něm naučil. Když jsem se chystal na domácí chov slepic, nejprve jsem si důkladné přečetl, jak chovat drůbež na maso i vajíčka v domácích podmínkách a v malém. Pravda, měl jsem nějaké zkušenosti a znalosti, jak to dělají velké firmy, ale tak jsem nechtěl držet slepice ani je tak krmit. Chtěl jsem mít své produkty, které mi budou prospěšné.

V dubnu letošního roku jsem také potřeboval získat nějaké informace a iFauna.cz nezklamala. Dlouholeté a největší české diskusní fórum chovatelů všeho možného mi ze svého rozsáhlého a dlouholetého archivu prodiskutovaných témat poskytlo několik fundovaných odpovědí. Takže když jsem v létě měl pocit, že mám sanitární problém u svých nových slepic, opět jsem šel hledat odpověď k osvědčenému rádci.

Namísto otevření témy s hledanými příspěvky se mi otevřela titulní stránka webu. Hm, chyba v matrixu, řekl jsem si a zkusil kliknout na jiný odkaz ve výsledcích vyhledávání Google. Opět stejný výsledek. No nic, je čas na poctivou ruční práci, řekl jsem si hledíc na úplné jiný vzhled hlavní stránky, než jsem ji znal. Zřejmě majitel dělal úpravy na stránce a odkazy už jsou nastavené jinak, proto Google posílá na neexistující místa. Ale ani klikáním v menu jsem nedokázal najít funkční odkaz na diskusi. A ani na odborné články o drůbeži! Všechno zmizelo.

Hledáním na Google jsem našel stránky, které popisují změnu majitele webu iFauna.cz a následné i změnu zaměření webu. Součástí toho je zlikvidování obsáhlé diskuse a omezení záběru webu jen na inzerci psů, koček a okrasných ptáků.

Nenahraditelný zdroj vědomostí je pryč…


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..