Zavařeniny jsou klasickým způsobem konzervovaní ovoce, abychom ho mohli jíst v časech, kdy na stromech a keřích už nic není. Ovoce zavařovali už naše babičky, zavařovali ho naše maminky a zavařují ho i dnešní hospodyňky. Dalo by se říct, že jde o standardní aplikaci principu „to jsme vždy takhle dělali“. Nic se nezměnilo, pravda jen vnější podmínky. Ale nepřizpůsobit se podmínkám znamená… Takže nabízím ověřený způsob, jak zakonzervovat alespoň některé druhy ovoce bez toho, abyste museli kupovat stále dražší cukr a stále drahší energii, ať už elektrickou nebo plyn. nabízím recept na zavřeniny.


Na první pohled je rozdíl jen v jednom písmenku, no na druhý uvidíte rozdíl v principu. namísto klasického boje zahradníka proti přírodě využití jejich principů ve svůj prospěch. Spolupráce je vždy výhodnější, než soupeření 😉

Namísto rozvaření ovoce do beztvaré hmoty s přidáním enormního množství cukru nebo zalití plodů sladkou vodou a vaření desítek minut v sterilizačním hrnci je tady postup, jak při některém ovoci ušetřit hodně času, ještě víc cukru a nejvíc tu energii. Nic se nevaří, nic se teplem nesterilizuje. Tedy se ani nic nezabíjí, aby nekvasilo. Navzdory tomu si ovoce zachovává svou konzistenci, často i barvu a málokdy mění chuť. A nemění obsah vitamínů.

Hrušky, jabka či jahody tímto způsobem nezpracujete, tam musíte zůstat u klasického způsobu nebo využít sušení či mražení. Co je ale také na energii náročné, ale nepotřebujete jí tolik a ani nepotřebujete kupovat cukr.

Postup přípravy zavřenin

Uvedený postup je vhodný pro drobné bobulové ovoce, jako je rybíz, angrešt, zimolez, muchovník, arónie, hlošina, maliny, ostružiny. U něj se využívá skutečnost, že zralé plody jsou na povrchu chráněné tenkou vrstvičkou, která brání plísním, aby je předčasné poškodily. Žel tato přirozená ochrana nemá delší trvání, než patnáct minut. Ale i to nám může stačit.

Související:  Odkud získat zdravé potraviny?

Na zavřeniny potřebujeme zralé ovoce vhodného druhu a čistou sterilizovanou sklenici se šroubovacím uzávěrem. Vzhledem na krátkost času a velikost bobulí jsou vhodné spíš menší skleničky od jednoho do tří decilitrů. Skleničku spolu s víčkem prolijeme horkou vodou a po osušení zavřeme.

Skleničku otevřeme u keře, jehož plody chceme konzervovat, a natrháme čisté a nepoškozené plody. Zůstane-li nám v ruce nějaký přezrálý, raději ho sníme. Plody ukládáme bez natlačování, raději skleničkou mírné zatřeseme, aby se bobule usadily. Plnou skleničku zavřeme a odložíme. Měly bychom to stihnout do těch 15 minut, raději dříve.

Skladování zavřenin

Naplněné a zavřené skleničky uložíme v potravinové skříni, dobře je, když je v ní tma, ale prý jim nevadí ani denní světlo. Nevím, tohle jsme nezkoušely. Podstatné je, že na přípravu ani skladování ovoce tímto způsobem nepotřebujeme žádnou energii. Žádné sterilizování, vaření, chlazení ani mražení. Nic. Akorát po otevření, jestli obsah nezkonzumujeme najednou, doporučujeme dále skladovat v ledničce.

Akorát, že jestli vám zavřeniny zachutnají, nebudete mít starosti, co s otevřenou skleničkou, protože žádná otevřená nebude 😉 Mírně fermentované ovoce si zachovává hodné ze své chutě, všechny vitamíny včetně vitamínu C, který je při teplotě na 70°C likvidován, a jen zřídka mění barvu. I po roce máte k dispozici čerstvé ovoce. Vhodné je do bílého jogurtu, ovesné kaše, šlehaného tvarohu a určité vymyslíte i jiné využití.