Vlastnictví zahrady pro mnoho lidí je synonymem neustálé práce a námahy, ba až dřiny na „rodné hroudě“. V potu tváře pěstují nejen ovocné stromy a zeleninu, ale i základní potraviny, jako brambory či obilí. Pokud jste pravidelným čtenářem tohoto webu, tak víte, že už dlouhá léta používáme postupy, které odbourávají zbytečnou dřinu aniž by to mělo vliv na úrodu. Základním principem pěstování v přírodní zahradě je poznání procesů v přírodě a jejich využití ve svůj prospěch. Abychom věděli vše správně pochopit, přečetli jsme několik opravdu inspirujících knih o permakultuře a přírodním pěstování v malých i velkých zahradách. Zde je jejich přehled.
Pro začátek útlá knížka s lehkým úvodem do problematiky. Biozahrada – praktická příručka. Co se z ní dozvíte?
Přírodní pěstování ovoce a zeleniny nejen přináší na náš stůl o mnoho chutnější jídlo než je zvykem; vede nás také ke kořenům naší existence a umožňuje nám zcela bezprostředně poznávat smysl našeho života, protože při práci v biozahradě je naše činnost zaměřena na život. Tato práce nám umožňuje poznat nejrůznější souvislosti mezi světem rostlin a světem živočichů, zemí, vesmírem a člověkem. Práce a zábava zde již nejsou – na rozdíl od většiny produktivních činností – nesmiřitelnými protiklady. Pozorovat klíčení a růst rostlin a pomáhat mu, prožívat neustálou proměnu přírodních dějů – tato smysluplná činnost pod širým nebem nás nechává zakusit pocity čisté radosti, které jsme zažívali jako děti – radost ze života.
Abyste lépe pochopili, jak to autor myslel, poučný text je doplněn množstvím názorných obrázků. S nimi nemůžete své první pokusy v biozáhrade udělat špatně.
A když vás bio pěstování chytí, pokračujte knížkou Práce na biozahradě- Praktické návody a rady pro přírodní pěstitele. Trochu více textu, ještě více obrázků. A ještě více úspěchů v zahradě a tím i více radosti z pěstování novým způsobem.
Každý, kdo má zkušenost s pěstováním ovoce a zeleniny, ví, že práce na zahradě nespočívá pouze v hnojení, setí, sázení a zalévání, ale že je třeba provádět celou řadu dalších řemeslných prací. Tato kniha přináší čtenářům názorné stavební plánky a nákresy zachycující jednotlivé kroky, vyčerpávající návody na výrobu různých typů pařenišť, zásobníku na kompost, podpěrných konstrukcí pro pěstování bobulovitého ovoce a zeleniny, návod na vybudování zemního sklepu a dalších užitečných pomůcek pro biologické i běžné pěstování. Čtenáři se zde mohou naučit sekat kosou, stavět vyvýšené záhony mohylového a terasového typu, ptačí budky a obydlí pro užitečné živočichy, prořezávat stromy a keře a mnoho dalších dovedností.
Když se naučíte principy, jak při správě vaší zahrádky namísto bojování se silami přírody je využít ve svůj prospěch a méně používat nejen chemické postřiky ale i mechanické nářadí, budete chtít ještě více informací, ještě více si ulehčit práci v zahrádce. To je čas sáhnout po další užitečné knize, 120 stranách malého formátu s názvem Zakládáme a udržujeme ekozahradu.
Přírodní zahrady korespondují se současným zvyšujícím se zájmem o udržitelný způsob života. Snahou autora je ukázat, že zahrada není jen bojištěm, kde se setkávají se škůdci a plevelem. Nemusí být ani testovacím místem pro chemikálie, které v zájmu bohaté úrody používáme. A už vůbec nemusí být pracovním táborem, kde se zahradník udře z kůže. Publikace se naopak snaží ukázat krásu a efektivnost zahradní spolupráce s přírodou, jejímž výsledkem by měl být prostor vhodný nejen pro relaxaci, ale i sběr chutné a zdravé úrody. A to vše s minimem těžké práce a finančních prostředků pěstitelů, navíc s pozitivním efektem pro naše životní prostředí.
Je to velmi nakažlivé. Najednou začínáte chápat v zahradě souvislosti mezi mulčováním a neokopávaním, zjišťujete, že spotřebujete méně vody na závlahu a už dávno jste nekoupili žádné hnojiva, protože je nepotřebujete, ale zelenina i přesto roste mnohem lépe. Skutečně máte méně dřiny ale více úrody a nebolí vás záda.
Chcete více informací o přírodním pěstování? Chcete vědět víc? Doporučuji knihu Kompletní návod k vytvoření ekozahrady a rodového statku. Kniha má 341 stran a jak již název napovídá, nejde jen o práci v malé zahrádce, naučíte se jak velký pozemek stačí k tomu, aby celá rodina měla zajištěnou obživu. Ale bez dřiny, která tradičně představuje práci na poli, v sadě i zahradě.
O knize
Kniha čitelnou a zábavnou formou vysvětlí základní pravidla fungování přírody, při jejichž dodržení je velmi jednoduché vytvářet krásné jedlé a přírodní zahrady, které vyžadují minimální údržbu a majiteli přinesou maximální užitek. Metody zde popsané jsou aplikovatelné na libovolně malý či velký prostor. Záměrem knihy je představit hlavní myšlenky nově se rodícího přístupu k zahradničení, přírodě a planetě Zemi celkově. Opravdu nový je samozřejmě jen lidský přístup, protože principy v ní popsané jsou jen stručným shrnutím toho, jak příroda zahradničí od počátku světa. Kniha Ekozahrada je vytvářena tak, aby i po prvním přečtení byla pro čtenáře lákavá a stala se pro mnoho dalších let základním studijním materiálem při vytváření vlastního osobního ráje. Je dostatečně čtivá pro naprosté laiky, ale zároveň inspirativní a poučná pro odborníky a profesionály. Autor Jaroslav Svoboda získával své znalosti z oblasti permakultury a přírodních zahrad během zahraničních cest. Po návratu do Čech se začal věnovat designu ekozahrad.
Podle této knihy se naučíte, jak velký pozemek postačuje pro dva nebo pro čtyřčlennou rodinu, co všechno je třeba pěstovat, abyste nebyli závislí od obchodních řetězců. Samozřejmě, že nikdo nemůže ze dne na den zanechat zaměstnání a stát se zemědělcem. Ale pokud máte k dispozici zahradu po rodičích nebo si ji jako my umíte koupit na vesnici nedaleko města, máte možnost i podle této knihy začít budovat své potravinové zázemí v závislosti na tom, kolik máte času. Když v práci skončíte, ať už pro přícházející důchod nebo i dobrovolně, budete již připraveni, budete „za vodou“.
A na závěr jsem si nech skutečné poklady. Dalo by se říci Bible permakulturních pěstitelů. Přestože dosud jsem vám ukazoval knihy s nápisem BIO a EKO, věřte, že je to v podstatě jen jiný název pro permakulturu. Tedy pěstování v zahradě v souladu s přírodou, s využitím její sil v náš prospěch, s odbouráním zbytečné chemie i zbytečné dřiny.
Přírodní pěstování podle mě do dokonalosti na své farmě dovedl autor této knihy: Zahrada k nakousnutí – permakultura podle Seppa Holzera. Kniha je v češtině. A co o knize píše vydavatel?
V této jedinečné, praktické a bohatě ilustrované knize vysvětluje SEPP Holzer základní principy jeho vlastní formy permakultury a smýšlení. Jeho horský statek „Krameterhof“ se dávno stal symbolem nového typu zemědělství – zahradničení podle vzoru přírody – vlastního soukromého ráje v živé přírodní harmonii.
Pochopíte, proč je výhodné pěstovat více rostlin pohromadě a ne na jednotlivých políčkách, zjistíte, že nemusíte bojovat proti přemnoženým škůdcům. Naučíte se využívat přírodní stanoviště a přetvoříte zemi v jednu krásnou zahradu.
Abych vás nezahltil přílišným přílivem informací, tak už jen poslední tip: Permakultura s podtitulem: Zahradničení v souladu s přírodou, Funkční zahrada s minimální údržbou.
Autor vysvětluje koncept permakulturního pěstování a ukazuje, jak sestavit společenství rostlin, v nichž by se dlouhodobě dařilo zelenině, stromům i bylinkám. Ukazuje, jak zahradu založit, jaké jsou nejvhodnější tvary záhonů a jak rozmístit rostliny podle užitkovosti i velikosti tak, aby vznikl funkční ekosystém, který vyžaduje minimální údržbu. Popisuje také, jak přitáhnout užitečný hmyz, který bude sloužit jako přirozená obrana proti škůdcům, které druhy kumulují nejvíce živin potřebných jako hnojivo a mnoho dalšího.
Abych tuto knihu více přiblížil, popíši sem seznam kapitol:
– Proč permakultura
– Základy permakultury
– Design permakulturní zahrady
– Zlepšování půdy
– Permakulturní plodiny
– Pěstování ze semen
– Permakultura a společnost
Text na 256 stranách doplňuje množství fotografií.
Před námi je dlouhá zima, kdy zahrada odpočívá. No zahrádkář by neměl příliš hlivět. Máte jedinečnou možnost doplnit si svoji knihovnu zahrádkáře a v klidu si přečíst, jak se dá všechno, co děláte a znáte, dělat trochu jinak. Lehčeji, jednoduššeji, zábavněji.
A když se vás jaro zeptá, co jste dělali v zimě, můžete směle prohlásit: Naučil jsem se pracovat v zahradě efektivněji.