Pere Lachaise, Olšany, Město mrtvých či Highgate. To je jen výčet těch nejznámějších světových hřbitovů, které se stávají častými místy návštěv tzv. hřbitovních turistů. Existuje pro to odborný výraz: tapofílie (z řeckého slova taphos, neboli hrobka). V současné době je navštěvování hřbitovů populární, i když poněkud morbidní koníček.
Co člověka vede k návštěvě hřbitova?
Je to především zájem o jeho historii (některé hřbitovy jsou velice staré – např. židovský hřbitov v Praze začal fungovat roku 1439) a historické osoby na nich pochované. Lidé si také rádi přepisují epitafy na náhrobcích, či si je rovnou překreslují na papír, tím, že papír jednoduše na náhrobek přiloží.
Další skupinou lidí jsou potom ti, kteří na hřbitovy v. Zkoumají místa spojená s jejich zesnulými příbuznými a jedním z těch míst jsou i ta, na kterých jsou pochovaní. Hojně navštěvované jsou hřbitovy i lovci duchů, kteří se na ně odváží i v noci.
Avšak tento koníček byl v dávných dobách úctou, kterou pozůstalí a nejen oni, prokazovali mrtvým. Křesťané prokazují svou úctu květinou či věncem pokládaným u hrobu a zapálením hřbitovní svíce. Židé mají ve zvyku zase dávat na náhrobky kamínky. Tento zvyk prý pochází z Izraele, kde byly hroby obkládány velkými kameny na ochranu před zvěří.
V současné době, s dnešními možnostmi internetu, se dají dohledat internetové stránky těch nejznámějších hřbitovů. Některé nabízejí dokonce virtuální prohlídku. Genealogové tu mohou dohledat něco o svých rodinných příslušnících. Mezi nejznámější internetové stránky patří www.findagrave.com, který funguje již od roku 1998 a obsahuje velice širokou databázi hrobů.
Můžete si také koupit knihu, která obsahuje adresy hrobů různých známých osobností. Pokud byste ani tak nedohledali hrob, který právě hledáte, ještě můžete zvolit GPS. Spousta hrobů už dnes má vlastní souřadnice, které usnadňují jejich hledání na mnohdy obrovském hřbitově.
Pokud tedy hledáte hrob slavné osoby či vlastního člena rodina, zvolte jednu z těchto možností. Ale hřbitov můžete navštívit i jen tak. Spousta z nich totiž nabízí i pokoukání na bohatou flóru (některé hřbitovy jako třeba Pere Lachaise, mají i vlastní les!) a jiné architektonické památky.
Mě nezbývá než návštěvu hřbitova vřele doporučit, tedy pokud netrpíte bázlivostí. Můžete na nich nasát jakousi nostalgickou atmosféru, která vás přenese do starých časů a kdo ví, třeba si při procházce po hřbitově povšimnete i nějakého ducha!