Jak správně vybrat běžky pro rekreační nadšence

Baví vás zimní radovánky a rádi jezdíte na hory? Jestliže byla vaše odpověď ano, možná vás bude zajímat, jak správně vybrat běžky. Jedná se o sport, který získává v poslední době na popularitě a není se čemu divit. Běžecký sport pomocí běžek patří mezi náročné aktivity a správný výběr produktu vám může odlehčit od večerních bolestí.


Jak správně vybrat běžky?

Prvním krokem k tomu, abyste mohl výběr považovat za úspěšný je odpovědět si na otázku, k čemu budu běžky potřebovat. Trh s běžkami nabízí širokou škálu produktů, počínaje od závodních a konče u rekreačních lyží. Jestliže jste amatérský nadšenec a sáhnete po variantě rekreačních lyží, které budete využívat do volného terénu, máme pro vás několik tipů.

Vybíráme běžky: sranda začíná!

Pro vámi vybrané klasické lyžování na běžkách je vhodná délka 25 cm. Tato hodnota se měří tak, že se lyže postaví na výšku. Zmiňovaná hodnota udává, o kolik centimetrů musí být běžky vyšší. Jedná se pouze o doporučovanou délku, v konečném důsledku bude záležet na vás. Jestliže si však čtete tento článek, znamená to, že máte zájem naučit se, jak správně vybrat běžky.

Přecházíme na šířku lyží

Stejně jako délka lyží hraje důležitou roli i samotná šířka. Ta by pro rekreační lyžování, které budete provádět za normálních podmínek a pouze ve volném čase měla činit kolem 4,7 cm. Pokud vás zajímá šíře profesionálních lyžařů, ta se pohybuje lehce pod doporučovanou hodnotou amatérského nadšence. Podobným údajem, který zapadá ke zmiňovaným dvěma je i váha lyžaře. Nemusíte se bát, že byste sáhli vedle. Výrobci myslí za vás, a tak na výrobku udávají maximální hmotnost, pro koho jsou běžky určeny.

Poslední tajný faktor

Posledním bodem pro správný výběr je koupě lyží s šupinami nebo bez nich. Volba je v tomto případě pouze na vás. Na lyžích s šupinami můžete vidět výstupky, které svým vzhledem připomínají právě již jednou řečené šupiny. Tyto běžky vám zkrátka nedovolí proklouznout díky zařezávání, které ucítíte při odrazu. To ovšem nemusí být bráno za výhodu, některým lyžařům vyhovuje vyšší skluz, kterého se dočkají u lyží bez šupin. Mimo jiné vydávají šupiny mnohem vyšší hluk, který pro vás nemusí být zrovna dvakrát příjemný. Nepočítejte s tím, že by šupinaté lyže byly vhodným výběr na příliš měkký povrch.

Komfort na konec

Jak správně vybrat běžky už alespoň v zjednodušené verzi víte. Komfort a pohodlí ale nespočívá pouze správným výběrem lyží, ale i obuvi. Jste-li rekreační sportovec, měli byste si vybrat takové boty a vázání, které vás nebude tlačit a bude děláno na míru. Dívejte se také na to, jak jsou boty teplé, abyste váš oblíbený sport nevzdali hned po prvních sto metrech.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..