Jak v sobě probudit kreativitu

Kreativita, nebo také tvořivost, je důležitou součástí spousty oborů. A hodí se nejen v pracovní sféře, ale také v té osobní. Každý člověk je svým způsobem schopen vymýšlet a vytvářet nové a originální věci. Ne každý v sobě však tuto kreativitu dokáže objevit, udržet si jí, či s ní dále pracovat. V tomto článku si shrneme pár zajímavých typů, které nám pomůžou v sobě tuto vlastnost probudit a pracovat s ní.


URČETE SI CÍL

Tím nejdůležitějším bodem je ustanovit si cíl. Za jakým účelem chci být kreativní? Co chci vytvořit? Jde o psaní, hudbu, jinou uměleckou činnost nebo například nový praktický výrobek, či vynález? V této fázi nejde o to přesně vědět, co chci vytvořit. Jen o to, abychom věděli, jakým směrem se mají naše myšlenky přibližně ubírat.

NETLAČTE NA SEBE

Co se týče kreativity, není to vlastnost, kterou ze sebe dokážete dostat násilím. Dejte si čas. Pokud nemůžete nic vymyslet dnes, odložte to na zítra. Nechte mozek odpočinout. Uvidíte, že nápady začnou přicházet lépe, pokud na sebe nebudete tlačit.

VÝBĚR PROSTŘEDÍ

Důležité je také prostředí, ve kterém se rozhodnete tvořit. Je dobré si najít místo, které vám bude nejlépe vyhovovat. Takové, ve kterém se cítíte dobře. Tento bod je velmi individuální. Někdo potřebuje na tvorbu absolutní klid, někdo právě naopak hluk. Někdo potřebuje řád a čistotu, někomu se lépe tvoří spíše na chaotickém a neuspořádaném místě. Vyzkoušejte, co lichotí vám a podle toho se řiďte.

VNÍMEJTE OKOLÍ

Svět je plný inspirace. Mnoho z nás ale světem chodí a kolem sebe se nedívá. Zkuste se projít, zastavte se a rozhlédněte se. Inspiraci můžete najít v přírodě, architektuře, či v jiných lidech. Stejně tak vám může pomoci hudba. Můžete se také kouknout na díla a výtvory jiných lidí. Nechat se inspirovat jejich prací. Zde dávejte ale pozor. Je tenká hranice mezi tím, nechat se něčí prací inspirovat, či jí okopírovat.

MLUVTE

Nejen práce jiných lidí nás může inspirovat. Jsou to také slova. Zkuste najít ve svém okolí někoho, s kým si můžete o svých představách a nápadech popovídat. Možná, když dáte hlavy dohromady, může vás navést na správný směr. A nejen tak. Můžete si povídat o čemkoliv. Nikdy nevíte, co se ve vašem mozku ujme a z čeho může vzniknout skvělý a originální nápad.

TRÉNUJTE MOZEK

Lidská kreativita a fantazie nemá hranice. Nebojte se tak jednou za čas zastavit a nechat své myšlenky plout až tam, kam je normálně nepustíte. Náš vlastní mozek je obrovská zásobárna nápadů, která každý den vstřebává inspiraci, pohybující se kolem nás. Trénovat ho je také velmi prospěšné, a to nejen kvůli tvořivosti. Zkuste různé hlavolamy, hádanky, či jiné pomůcky na rozvinutí.

Poslední radou je, a to velmi praktickou, vždy u sebe nosit tužku a papír. Pokud vás něco napadne, byť jen záblesk čehokoli, je dobré si to zapsat na později, kdy můžete myšlenku rozvinout a soustředit se na ní. Snad vám tento článek bude alespoň částečnou inspirací k probuzení kreativity. Hodně štěstí.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..