Jakou spotřebu má elektrický štěpkovač

Každý elektrický stroj má definovaný maximální příkon, uvedený na štítku. Slouží to zejména k tomu, abyste věděli, na jaký jistič je možné ho připojit a jak je potřeba dimenzovat přívodní kabely. Protože tenké se při velkém proud hřejí, protože mají velký odpor a tato energie stroji chybí. Ale reálná spotřeba elektrické energie se může od maximální výrazně lišit vlivem provozních podmínek. Takže víme, jakou skutečnou spotřebu elektrické energie má elektrický štěpkovač?


V naší zahradě už leta využíváme elektrický štěpkovač AL-KO. Patří k nejvýkonnějším na trhu, které jsou napájené z elektrické sítě 230 V. Jeho příkon je 2800 W, tedy není možné ho připojit na 10A jistič a nedá se použít tenká prodlužovačka z kabelu průřezu 1,5 mm2, ty jsou jen do 2200 W. Takže k nému používáme kvalitní prodlužovačku na bubnu z kabelu 3×2,5 mm2, která snese 3800 W.

Tento drtič větví používáme na zpracování větví z ořezu ovocných stromů i zpracovaní vrbových prutů, které nejsou vhodné na ploty. Recyklujeme tak vlastní materiál a nekupujeme substráty ani hnojiva. U toho mě zajímalo, kolik nás tato recyklace vlastně stojí na elektrické energii. Proto jsem do štěpkovače zapojil přívodní kabel přes měřič spotřeby elektřiny.

Čísla, která jsem takto získal, byla zajímavá. Jednak jsme zjistil, jaké je napětí na vstupu do stroje, tedy jaké máme ztráty ve vedení. Ze změřeného proudu wattmetr automaticky vypočítá příkon, ale dokáže ukázat i minimální výkon, který počas zapojení naměřil a taky maximální, výkon, špičku. A samozřejmě za celý čas, co byl zapojen do stroje, spočítá i celkovou spotřebovanou energii ve kWh.

Takže dne suž známe, že náš štěpkovač na volnoběh žere asi 500 W a při štěpkování jednoletých vrbových prutů do průměru cca 35 mm dosahuje příkon jen 900 W. Když dostane „schroustat“ jabloňovou větev 40 mm, tak spotřeba stoupne a běží krátkou chvíli na výkon přes 1500 W. Takže aby žral těch 2800 W, to si opravdu neumím představit, jaká hrubá a tvrdá by ta větev měla být. Takže nakonec se ukazuje, že se dá použít i ten tenčí prodlužovák a slabý jistič. No ale kvůli tomu to kupovat nebudu, když už koupené ty pořádné 😉


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..