Máme novou zahradu

zahrada Doposud jsem na této stránce popisoval zkušenosti s pěstováním ovoce a zeleniny a péče o zahrádku na základě zkušeností z malé zahrádky v zahrádkářské kolonii za městem. Občas se zde objevil článek o pěstování na balkónech. Do nového roku vstupuji s novinkou. Koupili jsme si s přítelkyní novou zahradu. Je o něco větší, je o něco dál od města. A je o něco starší. Takže nás čeká kromě pěstování přírodním způsobem, pokud možno bez použití chemických přípravků, i spousta nových činností, které jsme dosud nedělali. A současně můžeme v malém vyzkoušené permakulturní metody aplikovat na větší ploše. Takže nás čeká hodně práce a vy se můžete těšit na nové články.


Ke koupi nové zahrady nás vedlo několik důvodů. Nespokojenost se situací v současné zahrádce pod správou zahrádkářského svazu byla prvním impulsem. V kolonii ubývá zahrádkářů a přibývá bezdomovců. A s tím spojené „ztrácení“ se věcí, zejména dřevěných, v zimě a úrody v létě. Ještě po bývalém majiteli chatka na pozemku také dosluhuje a vyžaduje si velkou rekonstrukci, stejně jako vedení na révu, postavené také neodborně. A v neposlední řadě přístup Pozemkového fondu. A aby toho nebylo málo, v posledním období se začaly po zahrádkách roztahovat divoká prasata a nikdo není schopen ani ochoten opravit plot a zabránit jim v rytí v zahradách.

Půda v zahrádkářské lokalitě není nejkvalitnější, buď je to úplné bláto po dešti nebo za pár dní vyschne na kámen. Vždyť i proto ji v minulosti přestali obhospodařovat ve velkém a přidělili městským zahrádkářům. Pěstování je možné jen díky zavlažování zachycenou dešťovou vodou ze střech.

Když jsme si tak spočítali, kolik nás bude stát oprava všeho poškozeného, uvažovali případné oplocení naší zahrádky proti snadnému přístupu vandalů a k tomu připočetly nájem a poplatky za užívání zahrady, které úřady mohou kdykoli zvýšit, přestalo mi dávat smysl působit v této zahradě. Vynaložené úsilí není odměněno adekvátním výnosem a jen si hrát bez užitku nás nebaví, máme i jiné hobby.

Sledovali jsme nabídky pozemků, všímali si oznámení na branách nevyužívaných dvorů a zahrad a hledali takový pozemek, který by se nám líbil, byl dostatečné velký pro ovocné stromy a nebyl daleko od města, aby dojíždění nestálo mnoho peněz a netrvalo hodně času.

nová zahrada

Nakonec jsme koupili pozemek ve vesnici kousek za městem. Je v tiché uličce, pod kopcem, s vlastní studnou a starým domkem s přivedenou elektřinou. Částečně oplocený, s několika starými stromy. Dvě desetiletí se zde jen pásly ovce, aby nebylo třeba sekat trávu. V podstatě pozemek připraven na založení nové zahrady a pěstování ovoce a zeleniny všeho druhu. Starý dům opravíme natolik, aby sloužil na uskladnění nářadí a odpočinek nebo úkryt v případě špatného počasí. V dolní části zahrady je místa tolik, že se sem vejde případná nová zahradní chatka, terasa i zahradní gril. A možná tu budu moci mít i psa, na kterého jsem si zvykl u svého otce.

Tak velká zahrada, kde je třeba všechno vybudovat a nově vysadit přes desítky stromů, vyžaduje spoustu peněz. Koupí zahrady to nekončí. To je jen jedna položka. Už jsem nakoupil i mnoho elektrického a akumulátorového nářadí na opracování dřeva a ještě mnoho věcí bude třeba koupit, včetně desítek metrů plotu. Proto jsme se rozhodli, že do koupě investujeme jen část peněz v hotovosti, a druhá část bude řešena hypotékou. Nízké splátky zajistí, že nadále můžeme financovat nákupy do zahrady i z každoměsíčních příjmů.

Takže teď máme „na krku“ dvě zahrady. Plán je takový, že ze staré zahrady přesuneme do nové zahrady všechny ovocné stromky, které mají tři a méně let, tedy by se měli dát přesadit. Podobně i ovocné keře a některé květiny půjdou na nové místo. Péči v staré zahradě omezíme na nezbytné minimum tak, aby na zbývajících stromech a révě jsme dosáhli poslední úrodu, protože v nové zahradě letos úrodu čekat nemůžeme.

zahrada v zimě

V nové zahradě vybudujeme vyvýšené záhony, vysadíme stromy, postavíme vedení pro révu a skalku pro květiny i bylinky. Tent rok nás čeká hodně práce. Bereme to ale tak, že investujeme do svého, do žádného pronajatého. Navíc, tato zahrada skutečně může být chápána nejen jako místo pro získávání vlastní zdravé zeleniny a ovoce, ale i jako investice. Půda nemůže nikdy ztratit na hodnotě, protože dokáže poskytovat živobytí. Finanční krize může přijít vždy, potraviny mají stále svou hodnotu. A nová zahrada nám poskytuje dostatek místa nejen na pěstování, ale v případě potřeby i na chov drůbeže či drobného domácího zvířectva.

Věřím, že vedle zřizování nové zahrady budu mít dostatek sil psát pro vás zajímavé články, jak jsme prakticky nevyužívaný pozemek proměnili na užitkovou zahradu s okrasnými prvky.


Comments
  1. 4 roky ago

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..