Odkud získat zdravé potraviny?

cibule Člověk bydlící ve městě má prakticky jedinou možnost získávání potravin – nákupem v obchodech. Nemusí věnovat část svého času produkci potravin, za to ale platí ztrátou kontroly nad sortimentem a kvalitou. Buď koupí, co obchod nabízí, nebo nekoupí nic. Když ale nejste spokojeni s kvalitou dodávaných potravin, stále máte možnost alespoň část z toho, co doma sníte, získat vlastním přičiněním. Není to náročné.


Nemusíte hned kupovat celou farmu a vzdát se svého povolání, abyste začali jíst zdravěji. Pro začátek úplně stačí, když se na vašem balkoně objeví místo květů truhlíky s balkónovými rajčaty nebo sazenice dvou či tří paprik. Při náročnosti, kterou vyžadují květiny na balkoně, si dopěstujete část zeleniny k snídani a možná přijdete na chuť zelenině, pěstované v zemi a vonící po slunci, jejíž chuť se s hypermarketovou zeleninou nedá srovnat.

Mnoho lidí využívá svůj volný čas na relaxaci v přírodě tím, že se stará o zahrádku v zahrádkářské osadě, nejčastěji kousek za městem. Ve společnosti ostatních stejně „postižených“ lidí, za společným plotem obdělávají svá políčka a pěstují zeleninu a ovoce, na přímou konzumaci v létě a na zavařování a sterilizaci na zimu. Častokrát jde spíše o to být mimo města, než dosahovat špičkové výnosy a zásobit se paprikami, okurkami nebo jablky na celý rok.

Zahradničení je možné povýšit na „vyšší level“ tak, že si svou zeleninu a ovoce pěstujete mimo zahrádkářskou osadu, přímo v zahradě na vesnici. Pokud jste zdědili starý rodičovský dům s velkou zahradou a ovocným sadem, nebo jste si koupili sami svou zahradu na vesnici nedaleko města. Takový vlastní pozemek svádí k tomu, abyste si sami začali chovat slepice na vajíčka, zajíce, kachny či husy na maso, ale je nutno si uvědomit, že péče o zvířata a drůbež vyžaduje každodenní přítomnost na dvoře, na rozdíl od zahrady, kde stačí přijet možná dva krát za týden a o víkendu.

Při koupi takové zahrady si často kupujete i starý dům. Častokrát je levnější a samozřejmě jednodušší postavit si v zahradě dřevěnou zahradní chatku pro odpočinek a starý dům používat pouze jako místo pro odložení nářadí. Jeho rekonstrukce by vás mohla rychle vyčerpat a nezřídka byste museli sáhnout po hypotéce, abyste dům dali do užívání schopného stavu. Je třeba si rozmyslet, jestli to stojí za to, zda skutečně vám nestačí jen mít svou zahradu a užívat si ji.

plot

Když se vám podaří získat vhodný a přiměřeně velký pozemek na zahradu na vesnici ve vzdálenosti pár kilometrů od bydliště ve městě, náklady na cestování nebudou vysoké. Nemusíte hned první rok mít v zahradě všechno, po čem toužíte. Pro začátek stačí omladit ovocné stromy, které v zahradě již jsou, později dosadit nové. Zeleninu začněte pěstovat na jednom záhoně, abyste si ověřili kvalitu půdy i dostupnost vody. Když získáte zkušenosti, můžete své pěstitelské plochy rozšířit.

Zahrada na vesnici se tak stane vaším místem pro relaxaci od města a náročné práce a současně také zdrojem zeleniny a ovoce bez chemické zátěže. A když náhodou jeden z vás ztratí zaměstnání, může práce v zahradě nejen odstranit případné psychické problémy a frustraci z tohoto faktu, ale současně odlehčit rodinnému rozpočtu. Zeleninu si už prostě nebudete muset kupovat z jednoho platu, jednoduše si ji dopěstujete ve své zahradě. A část vyměníte za vajíčka nebo maso se sousedy.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..