Nové vedení pro ostružiny

Pro pestrost ovoce a jeho zrání rozložení do dlouhého časového období pěstujeme v zahrádce mnoho druhů rostlin. Mezi jinými i ostružiny. Ty na konci zahrady, divoké ostružiny, se dokážou o sebe postarat samy, spolu se šipkami. Sem tam je očistíme a pak už jen obíráme. Ale zahradní ostružiny, kterým jsme vyhradili místo vedle severního plotu, potřebují i ​​nějakou péči. Mezi jinými i vedení, na kterém se mohou dlouhé pruty pnout. Na podzim jsem dokončil novou lehkou konstrukci.


Teoreticky bychom mohli ostružinové dlouhé pruty přivázat i k plotu. Kdyby byl plot dosti vysoký a kdyby byl pevný. Pletivový plot je ale starý a jeho dřevěné sloupy dole nahnilé, nedávno jsem sloupy zpevňoval. A snaha o společný postup při jeho opravě se sousedem selhává. Ať už budeme plot opravovat nebo nahrazovat vrbovým, ostružinové šlahouny by nám komplikovaly život. Proto jsem postavil zvláštní vedení pro ně.

Základem jsou moje oblíbené zemní vruty průměru 68 mm a délky 650 mm. Podle vysazených ostružin mi vyšlo osadit čtyři šrouby. Změřil jsem si vzdálenost od plotu i od jednotlivých sazenic a označil si místa pro šrouby kolíky. Pak jsem za pomoci klíče na zemní vruty a sloupové vodováhy, aby byly zakroucené kolmo, zakroutil zemní vruty do země a nechal je trčet pár cm nad zemí.

Do vrutů jsou osazeny ocelové kulaté sloupy průměru 48 mm, po ustavení šrouby M8 vodováhou do kolmice jsou fixovány drceným kamenivem frakce 4-8.

Abych si usnadnil montáž dvou řad drátů, použil jsem hotové komponenty k pletivovým plotům. Díky tomu jsem to měl rychle namontované. Na krajních sloupech jsem spojil objímky na sloupy s napínáky, jsou ve středu a na vrchu sloupů.

V každé řadě je dvojice drátů, aby ostružinové pruty nebylo třeba k vedení vázat, ale je stačilo jen mezi dvojici drátů strčit. Objímka s napínákem dovoluje jejich napínání po jednom. Na jedné straně je ocelový drát průměru 2 mm upevněn k matici spojující objímku s napínákem a na druhé do napínáku, druhý drát v řadě je upevněn naopak. Každý drát tak napnu tehdy, když budu potřebovat, bez vlivu na druhý drát ve dvojici.

Před konečným napnutím drátů jsem je upevnil ke dvěma středovým sloupům. Opět pomocí hotových plastových držáků s ocelovým hákem. Stačilo na vyměřených místech akuvrtačkou udělat otvor a vložit nejprve plastový kus, do háčku vložit vodicí drát a vtlačit do plastu. Tím je celá konstrukce pro ostružiny hotová.

Pomocí zemních vrutů je vedení ostružin rychle hotové. Netřeba kopat jámy ani betonovat v zahradě a čekat, až budou sloupy pevně v zemi. Celá práce jde rychle, bez zbytečné námahy a pokud bychom si místo pro ostružiny náhodou vybrali o pár let jinde, sloupy dokážu ze země vybrat podstatně rychleji, než zabetonované a bez poškození je umím znovu použít.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..