Proč vesničané kupují sáčkové čaje?

To jsem se ptal sám sebe, když jsem byl na návštěvě u rodiny, bydlící kousek od naší zahrady. Pozvali nás na kus řeči, zřejmě byly i trochu zvědaví, jak se nám v jejich vesnici líbí a jak se nám v zahradě daří. A na otázku, jaký čaj si dáme, jsme oba s přítelkyní odpověděli, že bylinkový. V chladném dni zahřeje a také povzbudí tělo, zažene problémy. Léčivá síla rostlin je známá již tisíciletí, tak proč se jim bránit. Ale na výběr jsme dostali tři krabičky sáčkového čaje, koupeného ve městě. Proč mě to překvapilo?


Protože minulé léto, kdy byla tato rodina na návštěvě naší nové zahrady, jsme jim při procházce po ní vysvětlovali, proč není tráva posečená na celé ploše, ale jsou vynechány místa, kde roste velká tráva a kvetou luční květiny a byliny. Vysvětlili jsme jim, že část rozkvetlé plochy je zde ponechána pro opylovače, včely i čmeláky, část proto, že jsou to léčivé byliny, které sbíráme a sušíme, abychom si z nich vařili různé bylinkové čaje.

sečení zahrady

A krátce na to jsme i v jejich zahradě jim ukázali, kde rostou jejich léčivé rostliny, které části se sbírají a používají na bylinkové čaje. A na jaké neduhy se dají používat podle dlouholetých zkušeností. Takže jsme byli vlastně i zvědaví, co si nasbírali a jak jim chutná.

V podstatě jsme se mezi řečí v náznacích dozvěděli, že nejsou na to odkázáni pít odvary z plevelů ze zahrady, že manžel vydělává dost na to, aby si mohli koupit skutečný čaj v obchodě. A ani není drahý a už je naporcovaný v sáčcích.

bylinkový čaj

Těžko nám to bylo komentovat. Čaj sice stojí pár korun, ale koruny nerostou v zahradě, je třeba je vydělat. Ale „plevel“ jak to oni nazvali, ten roste i sám a nic to nestojí. Jen trochu času na sbírání a sušení. Pak už mohou pít čaje s různou chutí. Skutečnou chutí, ne nějakou příchutí. Ušetřené peníze by pak pomohly využít na něco přínosnějšího.

Zřejmě je to netrápí. Možnost pít sáčkovaný čaj zřejmě představuje vyšší level komfortu, než nějaký plevel z louky zalitý horkou vodou. Však léky si mohou koupit v lékárně, mají na to.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..