Toto doporučení slyšíte v téměř každém televizním magazínu o zdraví nebo pro zahrádkáře, ve kterém radí, jaké bylinky sbírat, sušit a pak používat na léčivé a zklidňující čaje, odvary nebo lázně. Doporučují sbírat bylinky pro tyto účely na stráních a loukách, protože ty při silnicích obsahují olovo z výfukových plynů automobilů.
Někdy mám pocit, že bylinkáři a bylinkářky, kteří v televizi vystupují, se zapomněli v minulém století. Obdivuji znalosti a vědomosti o bylinkách a léčivých účincích jednotlivých rostlin a jejich částí na člověka. Ale na druhé straně neumím pochopit jejich odtrženost od reálného světa. Jako kdyby se jednou něco naučili, pak zastavili příjem informací a stále omílali to, co se naučili kdysi.
Olovo jako přísada do paliva pro motorová vozidla se používalo v minulosti k tomu, aby tlumilo nárazy ventilů do hlavy motoru. V dnešní době se sedla ventilů vyrábějí z měkkých materiálů, které již nepotřebují sloučeniny olova v palivu. Stará auta byly z provozu vyřazeny nebo si jejich majitelé nechali vyměnit hlavy motorů za nové s měkkými sedly. Bezolovnaté benzíny se u nás nevyrábějí a neprodávají od 1.1.2001. A do té doby postupně klesala jejich výroba i spotřeba už od devadesátých let minulého století. Typickými auty, které potřebovaly olovnatý benzín, byly Škoda 105/120 a Lada. Jelikož olovnatý benzín se postupně prodával na méně a méně čerpacích stanicích, výměna hlav byla jednodušším řešením.
V každém případě, dnešní auta už olovo z výfuků do ovzduší nevypouštějí a posledních dvacet let jeho výskyt se velmi výrazně snižoval. Netvrdím, že zplodiny z výfuků jsou léčivé, ale katalyzátory, které jsou povinnou součástí dnešních aut, výrazně snížily výskyt škodlivin ve výfukových plynech. Vždyť si jen vzpomeňte, jak vás dokážou „cvičit“ na STK a emisní kontrole každé dva roky, pokud máte starší auto.
Proto vylučovat bylinky z okolí cest z užívání pro obsah olova je scestné a ukazuje spíše na neznalost bylinkáře jako na jeho schopnosti. Nerespektování současné skutečnosti ho staví spíše do světla tmářství, než do pozice osvětáře. Takové vyjádření pak spíše škodí, než pomáhá šíření informací o skutečně pozitivních účincích rostlin na člověka. Ať už při léčení nemocí nebo v jejich prevenci.