Sběratelství pro někoho odpad, pro jiného poklad

sbiraniTento zajímavý koníček patří mezi nejrozšířenější volnočasové záliby všude na světě. Oblíbené je sběratelství proto, že ho může provozovat naprosto každý. Někteří sběratelé mají ke svým sbírkám citové pouto, které je nezlomné. Je to jejich poklad. Někdy ovšem toto neškodné sběratelství přejde v závislost, což může být velmi nebezpečné, jelikož postupně do sbírky vložíte všechny své finance či dokonce majetek.

V rozumné míře je ovšem sbírání vynikající hobby, jenž vám do života vnese radost. Ve sběratelství rozlišujeme mnoho a mnoho odvětví, některá z nich dala základ dnešním muzeím a galeriím. Předmětem vaší sbírky se může stát naprosto cokoliv od klasiky po úplné hlouposti. Často se pak sbírky v rodinách předávají s generace na generaci.

Jaké odvětví rozlišujeme u sběratelství?

Filatelie – sbírání poštovních známek

Velmi oblíbený sběratelský obor, který je rozšířen po celém světě. Hlavní jsou zde poštovní známky a kolky, které sběratel většinou uchovává pečlivě zařazené v albech. Cílem sběru jsou převážně námětové nebo historické známky, které postupem času navyšují svoji hodnotu. Ovšem filatelie není jen o sbírání, protože filatelista může známky vyrábět, zkoumat jejich pravost anebo studovat filatelistické techniky. Všechny filatelisty světa sdružuje Mezinárodní filatelistická federace, v česku pak tuto funkci zastává Svaz českých filatelistů.

Numismatika – sbírání mincí

Sbírání všemožných historických mincí atakuje filatelii na špičce nejrozšířenějšího sběratelského oboru. Populární je taktéž na celém světě, přičemž sběratelé mincí se nejčastěji soustředí na platidla z dějin své země. Do své sbírky ovšem můžete zahrnout peníze odkudkoliv, vždy totiž záleží na sběrateli. Díky numismatice se při pátrání po původu mincí můžete přiučit novým, zajímavým věcem z historie. Sbírka vzácných mincí se může stát velmi hodnotnou a lze ji prodat či vydražit za velmi vysokou cenu, avšak sběratel srdcem i duší nedá svou sbírku nikdy z ruky.

Sbírání autogramů

Sbírání autogramů patří mezi nejrozšířenější sběratelské obory všude na světě, jelikož touha po podpisu od celebrity je všudypřítomná. Sbírky lze rozdělit podle toho, na jaké slavné osobnosti se zaměříte. Někdo sbírá autogramy jen od sportovců, jiný jen od osobností showbyznysu a někdo prostě ode všech celebrit. Pokud si chcete založit sbírku autogramů, připravte se, že cesta k nim není vůbec jednoduchá. Musíte totiž tam, kde se váš cíl nachází třeba na koncerty, sportovní utkání nebo večírky a všude bude tvrdá konkurence o podpis. Možná právě kvůli tomu je toto odvětví tak populární po celém světě.

Sbírání turistických známek

Tento koníček mají v oblibě hlavně cestovatelé, kteří při svém častém putování sbírají turistické známky z jednotlivých zastávek. Oficiální turistické známky jsou k dostání na významných turistických místech, jako jsou hrady, zámky, lázně, ZOO, jeskyně, hory, řeky anebo historická města. Avšak nemusíte být vášnivým cestovatelem, abyste mohli začít sbírat turistické známky. Tato sbírka vám totiž může připomínat krásná místa a nádherné zážitky spjaté s danou známkou. Tento sběratelský obor můžeme právem označovat za jeden z nejzáživnějších a nejpřínosnějších.

Filokartie – sbírání pohlednic

Sběratelský obor, tak trochu podobný sbírání turistických známek. Jedná se zde totiž také o sbírání suvenýrů z cest. Na pohlednicích jsou většinou vyobrazeny dominanty a nejdůležitější turistické taháky daného místa. Proto jejich sběr, podobně jako u známek, pomáhá k uchování báječných vzpomínek na ono navštívené místečko.

 Sbírání pivních suvenýrů

Milovníci piva si často zakládají nějakou pivní sbírku. Předmětem té vaší mohou být pivní láhve, etikety, uzávěry, tácky nebo půllitry. Sběratelé se soustředí především na česká piva, ale v dnešní době jsou k dostání piva z celé Evropy a tak můžete rozšířit svou sbírku i o ta evropská. Přírůstky do sbírky lze získávat i při cestování anebo na speciálních sběratelských burzách, kde můžete nakupovat nebo vyměňovat.

Zamyšlení na konec

Ukázali jsme si nejpopulárnější sběratelské obory, avšak sbírat se dá takřka úplně všechno od mrtvých brouků, přes tradiční drobnosti až k super drahým automobilům. Záleží jen a jen na vás, pro co se nakonec rozhodnete. Hlavní ve sběratelství je radost ze své sbírky, z nových přírůstků anebo péče o ni. Důležité však je, abyste svou sbírku brali jen jako volnočasový koníček, ale ne jako životní poslání, které přejde v závislost. Sbírání vás musí činit šťastným, a ne zoufalým.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..