Sáčky na odpad pomáhají šetřit

Ať chceme nebo ne, v každé domácnosti vzniká odpad. Od způsobu našeho nakupování a stravování a na jiných faktorech záleží, zda bude odpadu hodně nebo málo. Tento zejména kuchyňský odpad musíme někde shromažďovat a samozřejmě i z domácnosti odstraňovat. Tedy vynášet ven. K tomu nám slouží koš a vnější kontejnery na odpad. Abychom ušetřili čas a zejména peníze, vyplatí se používat plastové sáčky dovnitř odpadkových košů v domácnosti.


Za jeden či dva dny se v domácím odpadkovém koši nasbírá docela dost různého odpadu. Obaly od potravin, jako jsou jogurty, sýry, šunka, ohryzek z jablka nebo slupka z banánu, drobky z chleba nebo kosti z kuřete. K tomu nějaké servítky, víčko od láhve a odličovací tampony či stará pohlednice. A nezřídka zůstane tato směs, odborně nazývaná komunální odpad, v koši i několik dní. Ne každému se chce vynášet koš každý den.

Jak to potom vypadá? Musíte vzít koš, přezout se a v chladném období i obléci alespoň bundu. Vyjdete na schodiště, kde se rozsvítí senzorové světlo, přivoláte výtah. V přízemí po vystoupení z něj se opět rozsvítí senzorové světlo, vyjdete ven, za vámi se zabouchnou vchodové dveře s koulí. Vysypete koš do kontejneru, musíte klíčem otevřít vchodové dveře, cestou se opět rozsvítí jedno nebo dvě senzorem ovládané světla, opět jedete výtahem, před dveřmi bytu se opět rozsvítí senzorové osvětlení, klíčem otevíráte byt, svlékáte kabát, přezouváte boty. Vejdete do koupelny, kde opět svítíte a teplou vodou se saponátem myjete zbytky odpadu a zápachu z koše, abyste jej mohli opět použít.

Kontajnery na odpad

A teď si představte, že toto dělají všichni obyvatelé v bytovce. Ve vchodu je osm podlaží, na každém po tři byty. Kolik elektrické energie pouze ve společných prostorách se spotřebovalo při pouhém vynášení popelnic? Plus u vás doma při mytí plastového koše. Za rok se nasbírá celkem pěkná sumičku. Světla sice máte LED úsporné, ale ten výtah…

A teď druhý příběh.

Po snídani a úklidu v kuchyni vyberete z koše odpadky v plastovém sáčku, zauzlujte ho a položíte ke dveřím bytu. Oblečete se a obujete do práce, školy, na vycházku a cestou sáček se smetím hodíte do kontejneru. Světlo svítí, výtah jezdí. Ale jen jedním směrem a to ještě při jiné cestě z domu. Nemusíte se s prázdným košem vracet.

Plastové sáčky sice stojí pár korun, ale vy jste už ušetřili čas, teplou vodu a saponát a časem i úspora elektřiny se projeví. A teď si představte, že by to dělal celý panelák. Nemluvě o tom, že odpadnou hádky, kdo dnes půjde vynést odpadkový koš.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..