Kouzlo domácího pěstování a chovu potravin není v nižší ceně, ale ve vyšší kvalitě. Tím, že to děláme pro sebe, tak si dáváme záležet, čím své potraviny krmíme, i když existují výjimky. A když už nám tedy kuře dorostlo do optimální velikosti, je potřeba ho kvalitně zpracovat. Samozřejmě, že i když je kvalita potravin na prvním místě, hodnota domácí produkce je také důležitý faktor. Taková elektřina zdarma není na zahození.
Protože na vaření a pečení nějakou energii potřebujeme. Je pohodlné otočit knoflíkem na plynovém nebo elektrickém sporáku. Jenže za každým takovým knoflíkem je neúprosný měřič a následuje faktura. Zatím to není tak strašné, všichni bereme platbu za plyn nebo elektrickou energii jako paušál. Ale ve skutečnosti platíme za každý oběd či večeři a čím déle jídlo připravujeme, tím víc za energii na ně platíme. A ještě i za ohřev vody na umytí nádobí nebo za elektřinu do myčky.
Tak s tím je už u nás na chalupě konec.
Elektřinu máme ze své solární elektrárny, kterou jsem sám navrhl, zkonstruoval a postavil. Samozřejmě, že její stavba stála nějaké peníze, ale to je ten pravý paušál. Kolik elektřiny z ní teď spotřebujeme na praní anebo ohřev vody v bojleru je jedno a nijak to neovlivňuje náš rozpočet. Nemusíme se omezovat a nemusí nás trápit nijaká faktura.
A tak když si nějaké kuře dochováme, tak si ho i upečeme a nakonec sníme. Spolu s bramborami, které jsme rovněž sami vypěstovali. A nemusíme řešit, zda ho péct rychle (a levně) nebo ho nechat péct pomalu a dlouho (a taky levně 😉 ). Podobně u slepičího vývaru nás netrápí, že elektrická ploténka jede šest hodin 😉 A když všechno sníme, ještě i ta hubka na nádobí je vypěstovaná v naší zahradě.