Snow bike – aneb zimní sport trochu jinak

Když začne mrznout a napadnou husté závěje sněhu, zaradují se všichni milovníci zimních sportů, ať už jde o lyžaře, snowboardisty nebo bruslaře. Čerstvý prašan zvedne ze židle i lidi s mnohem náročnějším a adrenalinovějším koníčkem – sněžné bikery.

Krása i dřina

Cyklistika na sněhu se poslední dobou dostává stále více do popředí a není divu! Toulat se na kole po zasněžených hřebenech hor nebo lesem či na jiných místech a užívat si scenérii zimní krajiny je prostě nádhera. Zapomeňte však, že tuto zábavu dokážete absolvovat na horských kolech nebo na cyklokrosových kolech. Potřebujete sněžný bike – speciálně konstruované kolo. Pokud vás tento neobvyklý koníček chytne, kolo v České republice bez problémů koupíte, jestliže však nechcete investovat tolik peněz, lze si ho i zapůjčit.

Sněžné kolo má velmi robustní stavbu, pevnou vidlici a velké široké ráfky. Nejvýraznějším znakem jsou masivní pneumatiky, které, oproti třeba silničnímu kolu, vypadají jako giganti. Při správném nahuštění kolo umožní dobrou průjezdnost terénu i v extrémních podmínkách.

Správné nahuštění

Bikování na sněhu není jen o kolu, ale také o správné technice jízdy. Na zmrzlém sněhu či namrzlé silnici hrozí podklouznutí a vyžaduje to opatrné manévrování a cit pro kluzký terén. Skutečná výzva nastává, když kolo se do sněhu boří a ztěžuje tak průjezd. Klíčové je nahuštění pneumatik.

Jakmile povrch měkne, tlak v pneumatikách je potřeba vypustit co nejvíce – až třeba do skoro prázdného kola. Je to proto, abyste nezapadali a vzduchový polštář utvořený podhuštěnou pneumatikou vás udržel na povrchu. Na tvrdých gumách byste totiž museli vynaložit přílišnou námahu a stejně byste jeli těžce, anebo vůbec. Vždy platí, že čím měkčí povrch, tím menší tlak v pneumatikách. Naopak zase, pokud pojedete po namrzlém povrchu, kde je minimální šance, že se budete brodit sněhem, musíte kola dopumpovat. Podhuštěná pneumatika by způsobila, že by kolo přestalo jet.

Tak zkuste letos mezi zimní sporty zařadit i zimní cyklistiku a uvidíte, že si tento náročný koníček nesmírně oblíbíte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..