Své tělo před chladem musíme chránit oblečením. Jinak nám hrozí nebezpečí od jednoduchého nachlazení po vážné zdravotní komplikace a to nikdo nechceme. V minulosti bylo osvědčenou metodou, jak se bránit zimě, obléci se do několika vrstev oblečení, takzvaně „na cibuli“. S příchodem nových materiálů již tato rada neplatí. Jaký zvolit oděv do chladu, aby nás chránil, ale neomezoval?
Podstatou původního oblékání bylo umožnit kdykoli sundat jednu vrstvu oblečení, když nám je teplo, například z pohybu. Současně několik tenčích vrstev mělo mezi sebou uzavírat tenké vrstvy vzduchu, které také sloužily jako tepelná izolace. A v neposlední řadě se očekávalo, že prádlo spolehlivě nasaje pot, uvolněný z našeho těla. Aby nám zpoceným nebyla zima, to měli zajistit těch vrchních několik vrstev oděvu.
Že takové oblékání chránilo člověka jen pár hodin a pak zpocenému člověku je i tak zima, to je jasné každému, kdo si takový starý způsob zaodení do zimy vyzkoušel. Někteří lidé se takto stále oblékají, neuvědomují si, že dnes můžeme být v zimě venku i celý den, celý den se hýbat a sportovat a i tak nebudeme zpocení a nebude nám zima. Mohou za to moderní textilní materiály.
Hrubé bavlněné kusy prádla, které spolehlivě nasávaly pot, až se daly večer ždímat, nahradily trička a jiné kusy z funkčních materiálů. Podstatou jejich funkčnosti je, že pot z povrchu těla odvádějí dál, do druhé vrstvy. Ta sice nasákne potem, ale samotný povrch těla je v suchu a teple. A z druhé vrstvy, kterou může být mikina či jiné hrubší tričko, se přes prodyšnou vrchní vrstvu, dostává pot z těla ven, nehromadí se v oděvu. Prodyšná ale neznamená, že promokavá. Tyto materiály totiž nepropustí dovnitř vítr ani vodu, ale dovolí vlhkosti ve formě páry z vnitřku přejít do vnějšího prostředí. Typickým příkladem jsou zimní lyžařské bundy. Na první pohled se neznalému může zdát, že sportovci jsou málo oblečení a musí jim být zima. Opak je však pravdou. Díky moderním technologiím mají na sobě méně vrstev, které jim nebrání v pohybu. Takové zimní oblečení se dobře a pohodlně nosí a výborně chrání proti chladu, větru, sněhu i vodě. Cibule tak zbývá jen zdravou zeleninou v prevenci dýchacích nemocí a ne synonymem oblečení do sněhu a zimy.