Už se těším na jaro v zahrádce

Venku vládne zima, mráz a jinovatka pokryly všechno rostlinstvo. Stejně mi to nedá a o víkendu vyrážím z města na svou zahrádku na vesnici, kterou jsme před rokem koupili. I když jen na pár hodin, pokochám se tím, co vše jsme tady za rok dokázali vybudovat. A využívám nádherné zimní scenérie k tomu, abych pořídil hezké fotografie. Jednak mě focení baví, jednak vím, že za rok už zase bude naše zahrada vypadat jinak. A jak se tak procházím celou tou nádherou, nedá mi to a myslím u toho na to, jak na jaře, až mrazy ustoupí, se pustíme zase do práce a taky plánuji, co vše nového tady postavíme a zasadíme.

I když jsme zeleninové záhony na zimu pokryli mulčem, na jaře budu muset jejich povrch projet elektrickým kultivátorem a půdu připravit pro nové sazenice. S tímto pomocníkem to ale zvládnu za jedno odpoledne, nemusím se trápit s rýčem nebo motyčkou, jako sousedé, několik dní. Víc starostí mi dělá uschlý strom. Na jaře to vypadalo, že snad se vzpamatuje a budeme mít sladké hrušky v létě, ale starý strom to má už za sebou. Nezbývá než vzít elektrickou řetězovou pilu a hrušeň pokácet. Nařezaná polínka skončí v zahradním grilu, s větvemi si poradí drtič větví, který musíme koupit, protože po jarním řezu ovocných stromů bude pro něj práce dost.

Aby naše ovocné stromy dobře prosperovaly, nesmíme zapomenout na ochranné postřiky. Proti mšicím používáme doma připravovaný výluh z kopřiv, je šetrný k včelám a čmelákům, ale nemilosrdný ke škůdcům. Akorát těch stromů je v zahradě celkem dost, takže si pro novou sezónu už teď pořídím něco lepšího, líbí se mi aku postřikovač, nebude mě bolet levá ruka od neustálého pumpování. Aku nářadí se mi osvědčilo, nevidím důvod pro zbytečnou dřinu, když je k dispozici kvalitní vybavení. Proto taky dokoupím další čerpadlo na vodu. Tím prvním dopravuji vodu ze studny do nádrže u záhonů, ale ke stromkům jsem ji nosil v konvi. Druhým čerpadlem vodu dopravím až na druhý konec zahrady do druhé nádrže. Na jaře plánujeme další výsadbu ovocných stromů a vody bude potřeba hodně. A kdo se s tím má vláčet do kopce, když opět pomůže technika.

Procházky zimní zahradou jsou fajn, ale už se těším, až na jaře naše zahrada opět rozkvete.

Více na: www.jadal.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..