Vyplatí se akumulátorový vyžínač?

Pokud máte kromě zeleninových políček v zahradě i ovocné stromy nebo vinice, musíte řešit, co s trávou. Tedy je jasné, že je třeba ji více či méně pravidelně sekat, ale musíte si zvolit, jakým způsobem. Zda se spolehnete na tradiční ruční kosu nebo zvolíte některý typ sekačky. Na výběr máte různé druhy pohonu. Vedle benzínových dvoudobých se začínají prosazovat i sekačky a vyžínače na elektřinu. Kdo nechce za sebou táhnout kabel, může si koupit sekačku na akumulátor. I nás zajímalo, jaký mají výkon i výdrž a zda se s nimi dá efektivně sekat i velká tráva.


Nejhorší je sekat jednou sekačkou tehdy, když máte různé druhy porostu v zahradě. Když kromě čistého trávníku musíte sekat kolem stromů, vedle suché zíďky, bylinkové skalky a také kolem různě vysokých květů. Buď si vyberete jednu slabší sekačku, abyste si nenivočili vybavení zahrady a květiny, ale pak dlouho trvá sekat přerostlou trávu na volné ploše. Nebo pohodlně silnou sekačkou posekáte trávník, ale velmi opatrně musíte sekat vedle květů a i tak se nevyhnete občasným „vedlejším škodám“.

Takže dříve či později každý zahrádkář přistoupí k dokoupení další sekačky. Pak vypadá průběh sečení tak, že se silným vyžínačem poseká tráva a v okolí stromů, chatky či záhonů jen tak „na hrubo“ a dokosí se slabším vyžínačem, který lze citlivější ovládat, aby nic nezničil. Právě na takové dočišťování se ideálně hodí akumulátorový vyžínač.

Už dříve jsme využívali takový malý vyžínač, který na jedno nabití akumulátoru spolehlivě sekal až 40 minut. Když se po několika letech opotřeboval nejen akumulátor, ale i mechanika sekačky, rozhodli jsme se zakoupit nový vyžínač na akumulátor.

Akumulátorový vyžínač je vhodný kolem květů

Tento model má větší výkon a kratší výdrž. Během dvaceti minut poseká i větší trávu, ale na celou zahradu rozhodně není vhodný. Je to opravdu jen na dokášení trávy kolem rostlin nebo skalky, případně na udržování malé květinové zahrádky.

Pokud plánujete využívat vyžínač na akumulátor na místě, kde není zaveden elektrický proud pro nabíječku, doporučujeme dokoupit i další baterii.

Výhoda baterkové sekačky je nízká hlučnost. Tedy můžete se pustit do práce na své zahrádce i v době, kdy by motorový vyžínač mohl rušit sousedy během víkendů. Navíc nízkou hmotnost ocení zejména ženy při údržbě svých záhonů. Startování je snadné, stisknutím vypínače. Odpadá tedy namáhavé startování lankem jako při starších motorových vyžínačích.

Přestože celkový výkon i celková doba práce akumulátorových vyžínačů je nižší, než je tomu u benzínových, rozhodně mají své místo v zahradách jako doplňkové nářadí. Při správném postupu prací je sekání s nimi efektivně.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..