Závora dvojitých dveří

Co si budeme namlouvat, žijeme v době, kdy se nikdo nebojí nikoho a ničeho, kdy lidé kradou zcela bez ostychu. A my slušnější si musíme své věci chránit stále komplikovanějším způsobem. Stát nedokáže chránit náš majetek a nám nedovolí zlodějům useknout ruku, aby byly ze společnosti vydědění. Je pro vládu výhodnější přijmout DPH z nakupovaných stále komplikovanějších a dražších zámků. No ale když se nedá koupit žádná jistota na dveře ve starém domě, musíme si ji vyrobit, pokud nechceme najít chalupu jednoho dne prázdnou.


Na starém domě, který jsme koupili s naší novou zahradou, byli na obytných místnostech dvojité dřevěné vnější dveře a za nimi jednokřídlé prosklené. V minulosti stačilo jednoduchým zámkem zamknout jedny i druhé a člověk se mohl cítit bezpečně na výletě mimo domu.

Dneska pro zloděje zámek nic neznamená a ani dřevěné dveře je nezastaví. Stáli jsme před úkolem zajistit vstup do domu proti zlodějům a nezničit staré dveře. Nechtěl jsem do nich vrtat ani na nich nic řezat. Rozhodl jsem se vyrobit dvoudílnou ocelovou závoru na visací zámek tvarovanou tak, aby obcházela vnější svislou krycí lištu křídla dveří a přitom mezi závorou a dveřmi nevznikla mezera, vybízející k jejímu vypáčení.

Závoru jsem ukotvil do zdi z kamene závitovými tyčemi průměru 16 mm do otvorů vrtaných SDS vrtákem průměru 18 mm. Na fixaci jsem zakoupil jednu kartuš chemické kotvy se dvěma nástavci a metrem tenké hadičky na prodloužení do hlubokých děr.

Závitová tyč má zavařené matice a závora je upevněna dalšími maticemi a podložkami na vymezení vůle, důlčík a kladivo dokáže divy v pevnosti a další svar vše pojistí 😉

Práce s chemickou kotvou je velmi jednoduchá. Do vyčištěné a vyfoukané díry (pomocí té hadičky) jsem natlačil polovinu objemu směsi, která se v nástavci smíchá a spustí se chemická reakce. Po nasunutí poloviny závory a závitové tyče do otvoru je třeba celek fixovat. V létě je za hodinu pevnost obdivuhodná a může se jít na druhou polovinu závory.

Aby se dal zámek nasadit, musí obě poloviny závory k sobě přesně pasovat. Proto druhá polovina byla fixována až nasazena na zatuhlou první část.

Svařené čtyřhranné profily s nástavci jsou tvarovány tak, aby těsně přiléhaly k celým dveřím, ale obešly krycí lištu. Přesah pravé strany nástavce dovoluje držet závoře pohromadě i když na ní není zámek, který tak není váhou závory namáhán.

Dvoudílná závora je tak lehká, manipulace s ní nepředstavuje žádnou námahu a nemusí být zbytečně vysoko, jak by to bylo při jednodílné závoře a širokých dveřích.

Když jsou dveře zamčené, můžeme ze zahrady klidně odejít.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..