Jednoduché krmítko pro ptáky

Dostatek zpěvných ptáků v zahradě dokáže nahradit velké množství postřiků, kterými by bylo třeba chránit ovocné stromky před škůdci. Pro těchto přírodních ochranáře je zima nejhorší období. Mráz a sníh jim ztíží nebo znemožní přístup k potravě a tak mnoho ptáků zahyne. Zabránit tomu a tím podpořit biologickou ochranu naší budoucí úrody ovoce můžeme přikrmováním ptáků v době největších mrazů. V obchodech dostat koupit různé krmné směsi a dokonce všelijaké plastové krmítka. Proč si ho však nepřipravoval sami, ze zbytků dřeva?


V zimě se ptáci přikrmují zejména olejnatými semeny, které jim poskytují dostatek energie na udržení tělesné teploty a tím překonání zimy. Potrava musí být chráněna před sněhem a deštěm, aby nenamokla, mohla být zmrznout nebo v teple plesnivět. Z krmítka ale musí mít ptáci volný výhled, aby nebyly napadení predátory, tedy dravými ptáky nebo kočkami. Nejjednodušší je vyrobit zastřešené krmítko ze zbytků desek a latí. Kromě toho budete potřebovat vrtačku a šroubovák, nebo ještě lépe akumulátorový šroubovák. A ruční nebo elektrickou pilku, postačí i ta akumulátorová pilka na větve. No a nějaké vruty do dřeva. Někdo dává přednost kladivu a hřebíkům, já raději věci šroubu.

základna krmítka

Přesné rozměry nejsou důležité, a jsem použil desku širokou cca 20 cm na spodek a 25 cm na střechu. Důležité je, že střecha musí přesahovat spodek, aby na krmení nepršelo nebo nesněžilo. A že střecha má být šikmá, aby dobře odváděla vodu pryč. A nesmíme zapomenout zabránit semenům, které ptákům sypeme, aby spadly na zem. Tedy spodek krmítka musí být ohraničen laťkami, výška bariéry je asi 2 cm nad úroveň dna krmítka. A ohraničení dna nesmí být vodotěsné. Pokud se tam totiž dostane voda anebo sníh a rozpustí se, voda musí mít možnost přes drobné spáry vytéct, aby semena zůstali v suchu.

Když už tedy máte tuto teorii v malíčku, stačí si nařezat desky a latě na patřičné rozměry, aby k sobě pasovaly a sešroubovat je. Nezapomeňte, že do horní části vždy předvrtáme díru podle průměru děložního vrutu pod hlavou, aby se laťky nerozštěpily, a do spodní části je zakroutíme závitem. Šroubovákem to jde, akušroubovákem to jde snadněji 😉

krmítko

Stříšku se spodkem je nejjednodušší spojit centrálním sloupkem. Ten musí mít výšku asi 10 cm, aby se ptáci pod stříšku k semenům dostali a musí být mírně šikmo seříznutý. Pro bezpečné spojení sloupku s deskami jsem použil dva vruty.

krmítko na stromě

Hotové krmítko je třeba zavěsit, na to potřebujeme hák. Buď koupený lustrový hák nebo zakroutíme delší vrut a konec ohneme. V mém případě visí krmítko na zbytku hliníkového elektrického kabelu. Ten nezrezaví ani se nepřetrhne, jako provázek. Ideální výška je asi 2 až 3 metry nad zemí, ale musíte mít možnost do něj sypat pro ptáky krmivo.

Podle mé zkušenosti si ptáci všimnou potravu tak do půl hodiny. Pokud stojíte nenápadně alespoň 20-30 metrů opodál, s dalekohledem nebo fotoaparátem v ruce, zanedlouho po zavěšení krmítka na strom spolu se slunečnicovými či jinými semeny se začne pro vás zajímavé divadlo.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..