komposterO tom, že zbytky rostlin, ať už po řezu stromů, stříhání vinné révy či stříhání trávníku, patří do kompostu, nemusíme polemizovat. Všechny živiny, co ze země vzešly a proměnili se tak na stromy, keře a zeleň, kompostováním opět vracíme do půdy. Vytváříme tak humus, vhodný pro zakořeňování nových keřů či révy nebo vhodný pro zlepšení půdy pro zeleninu. Nejlepším místem pro takové zpracování takzvaného zahradního odpadu je kompostér. Umíte si ho vyrobit i sami. Levně, rychle, jednoduše. Popíšu vám výrobu jednoduchého kompostéru z vyřazených dřevěných palet.


Nejrozšířenějšími paletami jsou takzvané europalety. Protože jsou opakovaně použitelné a zálohované, představují dva problémy. Stojí dost peněz, kdybyste je chtěli získat, a aby dlouho vydržely, je dřevo ošetřené. Prý už ekologicky, ale já bych raději takový materiál ke kompostu nedal.

Kromě nich se v logistice využívají i obyčejné jednorázové dřevěné palety. Mají identický rozměr 120×80 cm, pouze jsou stlučené z levného dřeva bez chemické úpravy, občas jsou trochu nepřesné, ale zato jsou přístupné, ve většině firem, které na nich přijímají zboží, se skladují a v zimě stopí. Takže je lze získávát často jen za odvoz.

Kompostér z palet má výhodu, že ve štěrbinách mezi jednotlivými deskami se ke kompostu dostane vzduch, ten nehnije, ale tleje. Pokud jsou mezery široké, stačí do nich vložit úzké laťky a přibít je nebo přišroubovat. Spodek kompostéru by měl být odolný vůči krtkům. Rádi by si pochutnali na žížalách, které nám pomáhají s přetvořením starých rostlin na nový humus. Do záhonů a pod trávníky se prodávají plastové sítě proti krtkům s velmi dlouhou životností. Kompostér však může být na svém místě tak rok-dva, takže já jsem pod ten svůj použil normální králičí pletivo šířky jeden metr, které jsem již měl v chatce. Uřízl jsem si asi třímetrový kus, jeho oba kraje zahnul a otočil ho na znak, abych zabránil jeho svinování.

Související:  Letní věci šly do skříně

komposter

Na samotný kompostér jsem použil šest jednorázových dřevěných palet, které jsem získal i s odvozem zdarma, kámoš byl zvědavý na mou novou zahradu 😉 Palety jsem položil naležato a sešroubovat dvěma vruty 6×200, pro které jsem v první paletě vyvrtal díry průměru 6,5 mm. Kdybyste je totiž neudělali, i silný šroubovák by měl problém udělat tak dlouhé závity a hlavně, palety by u sebe dobře nedržely. Závit má být zařezaný pouze do druhé palety.

Roh palety je položen na pletivo tak, aby nikde nezůstalo nekryté místo pro krtky. Výška nožiček palet je 15 cm, takže při délce palety 120 cm zůstává vnitřní světlost kompostoviště 90 cm a překrytí pletiva paletami je 5 cm po obou stranách kompostéru.

K hotovému rohu postavíme další dvě palety do druhého rohu, nejdříve však přišroubujeme dvě sousední palety a až poté rohovou. Když vše spolu dobře drží, zbývá už jen připevnit dvě spodní sousední palety ke krátkým bočnicím. V podstatě stačí palety k sobě sešroubovat pouze na středních a horních nožičkách, na vrchu jsem ale sousedící palety zpevnil přeložením desky a krátkými vruty.

komposter

Když máte koupené akumulátorové nářadí a dostanete pár palet, tak ty vruty jsou jediné, co musíte zaplatit. Od vyložení palet z auta trvá sestavení celé konstrukce asi hodinku a zvládne ji i jeden člověk bez pomoci. V nouzi by bylo možné palety stlouct i hrubšími hřebíky, ale sešroubovaný kompostér bude mít delší životnost.

Po dokončení má kompostér objem asi 2 m3 a kromě rostlinných zbytků ze zahrady v něm končí i slupky ze zeleniny, skořápky z vajec či zbytek z čaje a kávy z domácnosti. Využili jsme i staré seno, které se na pozemku nacházelo a čekáme na dovoz dřevní štěpky, co zbyde také asi skončí v kompostéru. Na jaře příštího roku budeme mít svůj vlastní humus do zeleninových záhonů a ušetříme i za nákup substrátů a hnojiv.