Vy se máte, vy máte plot

Před pár dny jsme měli milou návštěvu. Z příbuzných se nákupem nové zahrady na vesnici staly i naši sousedé přes pár ulic. A v pěknou jarní sobotu se přišli podívat, zda jsme v zahradě a co nového se u nás za ten čas událo, co jsme stihli udělat. Učinili jsme si malou přestávku v práci a povodili je po zahradě, abychom jim poukazovali, jaké stromy jsme posadili, kde jaké keře rostou a kam ještě plánujeme jaké dřeviny nasadit. Celou dobu jsme ale měli pocit, že za vším v naší ještě nedokončené zahradě vidí problém.


Například dřevo ze skácení starých stromů. Ještě leží na louce, protože vyvýšené záhony budu dělat až v dubnu. „Toto musíte spálit,“ nechala se slyšet jedna z žen. Blázníte? Spálit takový cenný materiál? Popílené kmeny a haluze neleží na louce proto, že jsme líní to uklidit nebo že nevíme co s tím. Dřevo zde leží a čeká, kdy budou záhony připraveny, aby ho přijali. A kdybychom nepřipravovali vyvýšené záhony na zeleninu, nebylo by lepší dřevo uskladnit a použít na topení nebo grilování? Ale spálit ho jen proto, aby nepřekáželo?

Při popisování odrůd mladých stromků, které jsme nedávno sázeli, jsme se dozvěděli další zajímavou věc: „Vy se máte, vy máte plot. Nám vysazené stromy vždy obžrali srny.“ Dále jsme se dozvěděli, že oni už stromy sázeli vícekrát, ale nikdy se ovoce nedočkali, protože je v zimě pokaždé poškodí srny. „Vy nemáte kolem sadu plot?“ Nedalo nám. „Ne, nemáme“ zněla jednoznačná odpověď.

drevo

Nám to hlava nebere. Když jsme koupili tuto zahradu, na jedné straně byla stará nízká železná ohrada a majitel nám oznámil, že si ji hodlá vzít. Takže jsme si naplánovali stavbu plotu a těsně po vysazení prvních stromů, než stihli ohradu rozebrat a odvést, jsme postavili nový plot. Právě proto, abychom mladé ovocné stromky ochránili před srnčí zvěří. Copak myslí naši hosté, že nám to sem spadlo z nebe? Copak nevědí, že sázet ovocné stromy nemá smysl dříve, dokud nestojí plot alespoň kolem části zahrady, kde budou stromy chráněny? Copak je nenapadlo, že ohradit zahradu je možno i postupně, na etapy a postupně s rostoucími možnostmi rozšiřovat plochu sadu? Copak nevědí, že sázet stromy bez oplocení znamená vyhazovat peníze oknem? Copak nevědí, že co si sami neudělají, to mít nebudou?

Návštěva se zanedlouho skončila. Byli jsme docela rádi. Tam, kde my vidíme příležitost, oni vidí jen problémy. Leta, prakticky celý život, žijí na vesnici a nic se o přírodě nenaučili, nespolupracují s ní, pouze bojují a stále se stěžují, že nic nemají. Co už, příbuzné si člověk nevybírá. Ale může si vybrat, s kým bude trávit svůj čas.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..