Jak zabránit srnám v poškozování mladých stromků

Zahrádkáři už vědí, že srnkám a jelenům náramně chutnají mladé výhonky ovocných stromů, zejména na jabloních a hrušních si pošmáknou. A jak postupující mráz a sněhová nadílka omezuje dostupnost jejich přirozené potravy, neváhají překonávat oplocení do zahrad a přikrmovat se na tom, čemu jste věnovali množství energie a námahy a nemálo peněz – na ovocných stromech. Protože je nemůžeme legálně střílet ani když je přistihneme přímo při činu, je potřeba zvolit jiný stupeň ochrany a prevence. A ploty na to ne vždy stačí.


U těchto škůdců není nejhorší to, že nám ožerou výhonky dvou či tří stromků. Největší nebezpečí spočívá v tom, že se k nám naučí chodit pravidelně a naučí to i své mladé. A to už může být pěkné nadělení v zahradě. Takže je potřeba zahrady před zvěří chránit.

Nejčastěji oplocením. Dostatečně vysoké ploty v dobrém stavu jsou jakousi zárukou, že své ovocné stromy ochráníme před ohlodáním divokou zvěří. Protože proti srnám stačí 180 cm, ale před jelenem ani 220 cm pletivo nemusí být dost. Jednoduše ho přeskočí, nezřídka z místa. Proto je dobré použít vysoké sloupky a na vršek dát ještě ostnatý drát.

Stromky na pozemku, který oplotit by bylo náročné anebo zbytečně drahé, chráníme individuálně. Při výsadbě kolem něj vytvoříme válec průměru cca 35 cm ze svařovaného pletiva výšky 180 cm a zakopeme ho do hloubky 30 cm.

No a takovouto ochranu v časech sněhu a mrazu doplňujeme preventivní ochranou. Po obvodu pozemku na v krytu proti dešti umístěné molitany anebo na kůly ke stromům v intervalu dvou týdnů stříkáme pachové odpuzovače Hagopur. Vítr pach roznáší po pozemku a zvěř má do takto chráněného prostoru obavu vejít. Cítí tam predátora. Balení Hagopuru obsahuje dvě náplně s různými pachy, takže je střídáme, aby si nezvykli. Že cítí, ale nic se neděje.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..