Bylinky nejsou nůžky

rush Nepodezřívám vás, že byste od sebe nedokázali rozeznat kovové nůžky a živou zelenou rostlinku. Věta v nadpisu článku nemá fyzikální význam, ale jazykový. Hned vysvětlím. Nůžky jsou pomnožné podstatné jméno. Jsou to ty nůžky, neexistuje jedna nůžka. Ale „bylinky“ nejsou pomnožné podstatné jméno, ale množné číslo podstatného jména „bylinka“. Znamená to, že existuje řada druhů bylinek a každá roste jinde, jinak, a jinak se používá odvar z ní. Neexistuje jedna univerzální „bylinky směs“. Na každý neduh těla i mysli existuje v přírodě kolem nás jiný květ, list či kořen. Proč o tom píšu?


Nedávno jsem na jedné návštěvě slyšel, jak si ženy mezi sebou povídali o nemocech a jejich léčení. Ta manipulací s bylinkami zkušenější poradila kamarádce, že by měla namísto léků, které zjevně nepomáhali nikomu, jen lékárníkovi, distributorovi a výrobci tablet, začít užívat bylinkové čaje. Nač se jí dostalo odpovědi, že vždyť pije meduňku. Za celý večer padlo několik doporučení, na které padla stejná odpověď: Piju meduňku.

Jak jsem je tak očkem sledoval, došlo mi, že si naprosto nerozumí. Jedna paní radila začít využívat přírodní osvědčené zdroje k léčbě problému, druhá se hájila, že vždyť pije bylinky, ale i tak nefungují. Ve svém vnímání alternativní medicíny zařadila všechny rostliny po pojem „bylinky“ a jelikož jednu bylinku pije, tak udělala maximum pro své zdraví.

santolina

Obávám se však, že pitím čaje z meduňky, relaxační a uklidňující bylinky, dosáhla jediný efekt. Že je sice nemocná, ale je jí to jedno.

Ale není jedno, ze které bylinky odvar užíváte. Každá má blahodárný účinek na jiný problém, jinou část těla. Bylinek je více druhů, než syntetických léků. A když jdete k lékaři, také vám nedá „jedny tablety“ jako všelék na všechno. Pravda, pokud nepočítáme nějaký vitamín v roli placeba 😉

Bylinky lidstvo užívá tisíce let jako preventivní i léčebný prostředek. Přestože se farmaloby snaží o jejich výrazné omezení v prodeji, stále mají své místo v rukou zkušených uživatelů a stále mohou levně a rychle zažehnat množství zdravotních problémů. Stačí je poznat.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..