Jsou elektrické nůžky praktické do zahrady?

Bosch-Ciso Kvalitní nářadí dokáže ulehčit při práci v zahradě od velké námahy a udělat tak náš pobyt v zahradě příjemnější, i když máme mnoho práce. V duchu této paragigmy jsme zakoupili hodně kvalitních pomocníků do domácnosti i zahrádky, což nám umožnilo splnit si své „povinnosti“ dříve a s menší námahou. Velmi se nám osvědčila akumulátorová pilka na větve i akumulátorový vyžínač. Proto jsme se rozhodli na podzim si pořídit i nůžky na větve s akumulátorem. Slibovali jsme si od toho méně unavené ruce od neustálého mačkání nůžek. Jak to celé dopadlo?


Když máte problémy s rukama, když vás lokty už velmi neposlouchají a také několik hodinové stlačování byť kvalitních nůžek při stříhání stromků a následné „likvidaci“ větví do kompostu nebo jako materiálu na mulč vám dělá potíže, uvítáte mechanizovaného pomocníka. Na hrubé větve jsme si zvykli použít akumulátorovou pilku a tak jsme na ty tenčí chtěli koupit akumulátorové nůžky na větve. Štrapace s objednáváním a nedodáním nůžek jsem popsal v článku nedávno. Na třetí pokus se nám podařilo nůžky objednat, i když jinou značku. Na třetí den od jejich doručení, v sobotu, jsme je vzali do zahrady vyzkoušet a ověřit si, zda jsme nekoupili zbytečnost.

Dnes se do ručního nářadí až na výjimky nepoužívají NiMH akumulátory, které trpí velkým samovybíjením, ale spolehlivé LiIon akumulátory. A při hledání nářadí do domu i zahrady si dáváme pozor, aby tento typ akumulátoru byl v nářadí použit. LiIon akumulátory poskytují velký výkon a jsou vždy připraveny. Když nářadí odložíme nabité, nemusíme se o měsíc bát, zda se rozběhne. Tak je to s pilou, vyžínačem i ruční vrtačkou. A proto jsme také objednali akumulátorové nůžky Bosch Ciso na stříhání větví na stromech.

Bosch-Ciso

Asi půl kila se v ruce nedrží akorát lehce, ale ani špatně. Na můj vkus není dobře vyřešená spoušť nůžek. Možná se to zdá výrobci bezpečné, ale pro práci je to nepraktické. Chybí jakákoliv aretace v pracovní poloze a překonání nějakého odporu při stříhání. Takže ani srnky netuší, zda jste již nůžky spustili, jen se jim nechce nebo ještě musíte přitlačit více.

Nůžky odstřihnou větev tvrdého dřeva do 9 mm průměru, měkkého do 14 mm průměru. Co je „tvrdé“ nebo „měkké“ není nikde psáno, to zjistíte, až když nůžky stěží projedou materiálem na třetí pokus. Nebo že by byl pouze slabý elektro-mechanismus?

Fajn je vyřešena čepel nůžek. V podstatě určuje maximální možný průměr. Vidlici z černé oceli nasunete na větev, stisknete spoušť a pohyblivá ocelová čepel zajede do materiálu a oddělí ho. Nebo také ne.Po shlédnutí videa práce s Bosch Ciso asi už chápete ty narážky v textu… Po filmování jsme vzali nůžky na test na stromy. Nedělá se s nimi špatně, i když ta váha je v ruce cítit, zato nemusíte nic mačkat, jako u klasických nůžek. Jen někdy naštve to pár sekundové čekání na zastřižení, či spíše otevření nůžek po stříhání. A člověk se nadře ukazováčkem, dokud přesvědčí „bošku“ aby se pohnula.

Pak jsem se dal odstřihnuté větve (z minulého dne obyčejnými nůžkami Fiskars) rozstříhávat na krátké asi 4-5 cm kousky, aby se lépe kompostovaly. Čím více jsem s nůžkami Bosch dělal, tím se intervaly odpočinku zkracovaly a rukojeť, kde je akumulátor, ohřívala. Už jsem si tak nějak zvykl, jak s boškou zacházet, aby neštrajkovala a po hodině stříhání cvak, ticho, konec. Došla šťáva.

Energií v nůžkách by se dalo šetřit tak, že bych tenké větvičky stříhal ručními nůžkami a ty nad centimetr elektrickými. Jenže to bych musel neustále překládat nůžky. Nebo bychom to museli dělat dva. A to by trvalo mnohem déle, než když vezmu fiskarsky do ruky a cvakám, stříhám, zkracuji a nemusím přemýšlet, jak bošce ulahodit.

Bosch-Ciso-20

Zkrátka a dobře, po návratu domů jsem Bosch Ciso akumulátorové nůžky očistil, dobil baterku, zabalil a poslal zpět prodejci. Je to za 15 let podruhé, co jsem něco vrátil do obchodu, kde jsem to kupoval. Tyto nůžky mě prostě zklamaly. Nejprve tím, jak nepředvídatelně stříhají, jednak tím, že na intenzivní práci v zahradě nejsou vhodné. Navíc baterku nelze jednoduše vyměnit a dobíjení trvá pět hodin…

Vhodné jsou jen pro toho, kdo nedokáže obyčejné nůžky stisknout, aby odstřihl větev. A pro toho, kdo občas potřebuje odstřihnout větev na stromě. Tam by těch 300 až 500 střihnutí mohlo na jeden den stačit. Ke zpracování haluziny ale absolutně ne.

Takže jsme objednali obyčejné nůžky na „chlebový pohon“. Osvědčené Fiskars.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..