Čas vysít papriky

Pokud si pěstujete sami svou vlastní zeleninu a nechcete kupovat sazenice neznámých druhů zeleniny, je právě přelom ledna a února nejlepší čas na vysetí semen paprik pro letošní sklizeň. Semena můžete koupit v zahrádkářských prodejnách i v hypermarketech, ale riskujete, že si koupíte odrůdu, která není schopna dalšího klíčení, když si ze zralých plodů odložíte semena na příští rok. Nejlepší je vysévat rostliny ze semen z vlastních plodů, které jste si sami dopěstovali a které jste nechali dozrát. My jsme tento týden vysévali dva druhy paprik.


Semena jablíčkové syté papriky i podlouhlé jsme sesbírali z nejkrásnějších plodů loňské úrody. Po vyschnutí byly semínka uloženy v suchu a chladu a nyní přišel jejich čas.

semena paprik

Pro výsev používáme plastové sadbovače. Vydrží více let, i když tentokrát jsme dokoupili nové, rozšiřujeme plochu, na které pěstujeme zeleninu, o druhý vyvýšený záhon. Abychom omezili nemoc zvanou padání klíčních rostlin, přítelkyně použila substrát se supresivním účinkem. Jelikož sadbovače jsou malé, i při velkém počtu budoucích sazenic ho netřeba mnoho.

setí semen

Po naplnění sadbovače zeminou ji trochu utlačila a pak ve středu udělala malou jamku. Do každé vložila po tři semena papriky. Pro jistotu, aby určitě vyklíčila alespoň jedna rostlina. Pokud jich vyklíčí více, nejslabší rostlinka bude odstraněna. Vytržení by mohlo porušit jemné kořínky ostatních rostlin, takže je zvykne vystřihnout malými nůžkami.

semeno papriky

Po zakrytí semen substrátem ho třeba navlhčit, ale nepřemokřit. Pokud je vody příliš mnoho, semena neklíčí, ale shnijí. Zavlažovat třeba málo, ale častěji.

zavlažení

Zaseté semena jsou pak vloženy pod průhledný kryt. Zajišťuje přístup světla, bez něhož rostliny ani nevyklíčí ani nevyrostou. A přitom udržuje vlhkou mikroklímu, kterou malé rostlinky potřebují.

mikroskleník

Zaseté papriky mají u nás místo na parapetu okna, otočeného na jih. To zajistí i světlo i teplo. Začátkem února mají novězaseté papriky celé okno pro sebe, ale postupně k nim přibudou i další druhy zeleniny. Zejména rajčata, lilky.

Schopnost vypěstovat si vlastní sazenice vám dá určitý stupeň nezávislosti od trhu, tržnice či obchodních řetězců. Máte pod kontrolou nejen odrůdu a počet rostlin, ale i chuť a složení potravin, které konzumujete. Máte pod kontrolou své peníze a své zdraví. Můžete si vypěstovat tolik zeleniny, kolik potřebuje celá vaše rodina a nemusíte se hlídat s rozpočtem, jako je to při nákupu. Pokud nemáte svou zahradu, můžete zeleninu pěstovat i na balkoně namísto okresních květů. Potraviny dozrálé na slunci jsou chutnější a zdravější, než ty ze supermarketu. Vyplatí se jim věnovat trochu času, vše se vám v budoucnu vrátí.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..