Už za pár týdnů začínáme vysévat zeleninu pro budoucí úrodu. Zcela jistě už máte doma nakoupený substrát, který chcete použít. Využijte současnou zimu na to, abyste si výsevný substrát připravili a vyhnuli se tak nutnosti využívat přípravky proti škůdcům. Usnadníte tak růst mladých rostlin a zvýšíte šanci jejich přežití i šanci na vyšší úrodu. Jde o čistě přírodní postup.
Jde o to, že v zakoupeném substrátu se mohou vyskytovat zárodky hmyzu, který požírá mladé kořínky rostlin a může zapříčinit jejich zkázu. A do substrátu se škůdci z říše hmyzu mohou dostat přes vegetační období a napáchat škody v truhlících, nebo se mohou do zeminy dostat již při jejím balení. Pokud máte sáčky se substrátem uložené například ve sklepě, přečkají v celku příjemném prostředí, dokud se podmínky pro jejich růst a šíření zlepší. Například po výsevu nových semen.
Využijte současné mrazivé počasí a vyložte sáčky se substrátem na balkon. Tuhý mráz zemině neublíží, ale dokonale si poradí s každým hmyzem, který v ní čeká na to, kdy mu uděláte pohodlí v truhlících. Když kapsy položíte tak, aby se vzájemně nekryly, tedy aby se ze všech stran k nim dostal mráz, dokonale promrznou za dvě či tři noci na vašem balkoně a pak je můžete opět uložit do sklepa, abyste za pár dní či týdnů mohli zeminu ze sáčku použít na vysévání nových rostlin.
Bez použití chemických postřiků proti škůdcům zabezpečíte svým rostlinkám zdravé podmínky pro vývoj a již o pár měsíců se můžete těšit na novou sklizeň nejen balkónových rajčat a paprik, ale i zeleniny ze zahrady. Navíc po těchto několika dnech tuhých mrazů zcela určitě bude toto léto mnohem méně klíšťat a jiné havěti, která by nám strpčovala pobyt v zahrádce.
Využijte sílu přírody a spolupracujte s ní, ušetříte a ještě budete jíst zdravější zeleninu.