Bohatá úroda i na balkóně

Balkon Pro úspěšné pěstování drobného ovoce nebo zeleniny nemusíte být vlastníkem ani rozsáhlé plantáže, ani velké zahrady. Při troše snahy a pravidelné péče můžete vypěstovat svou vlastní úrodu i na balkoně obyčejného paneláku. A že se nejedná pouze o experiment nebo stopové množství zeleniny, o tom mluví i tento článek a fotografie z našeho balónu. I při zaměstnání na balkoně dopěstujete dostatek jahod nebo paprik či rajčat a každé ráno si odtrhnete čerstvé k snídani. Vedle květin tak z okrasného balkonu uděláte jednoduše balón jedlý a zdravý. Není to nic, co byste nezvládli i vy.



Mnohé balkony na panelácích jsou buď zcela prázdné, nebo jsou na nich různobarevné květy. A ty vyžadují pravidelnou péči. Zejména v létě je třeba každý den, či spíše večer, zalévat a občas i přihnojovat. A za všechnu tuto péči máme na balkoně velkou parádu.

Jednou padla u nás doma otázka, zda by nebylo možné při stejné péče „dostat“ z našeho balkonu i cosi víc, než jen radost a uznání sousedů. A tak se v některých truhlících namísto petúnií objevily měsíční jahody, které byly v tom roce velkým hitem. Po jejich úspěšném pěstování i přezimování jsme se pustili i do pěstování balkónových rajčat, nazývaných také cherry. Bylo to úžasné, ráno si vyjít na balkon, natrhat hrst čerstvých voňavých a chutných drobných rajčat a dát si je s doma upečeným kváskový chlebem.

A od té chvíle nebylo cesty zpět.

Okrasné květiny-letničky po skončení své pouti na balkoně putovaly do kompostu a na jaře jejich místo zaujaly jedlé rostliny. Vedle osvědčených jahod, které jsou sice v balkónovém provedení malé, ale zato jich je mnoho a rostou prakticky až do mrazů, se na našem balkoně pravidelně objevují keříčková rajčata a přibyly k nim samozřejmě i papriky.

Balkon

Volná místa v květináčích a truhlících obsadili i červené ředkvičky a samozřejmě nesmí chybět pažitka nebo bylinky do kuchyně. Na našem balkoně je taková džungle, že můžeme být rádi, že jíme zdravě a že díky tomu máme štíhlé postavy a dostaneme se k naší balkónové úrodě.

Balkon-06

Balkon-07

Balkon-23

Balkon-24

Někdy z těch ředkviček mnoho není, neboť část sežerou housenky. Ale tím, že se nakrmí v podrostu, dají pokoj rajčatům 😉

Balkon

Co je potřeba k pěstování zeleniny na balkóně

V první řadě potřebujete dostatek truhlíků a jejich držáků. Ať už na zábradlí balkonu, nebo poliček. Zatímco poličku pod květiny si vyrobíte i samy, držáky na truhlíky doporučuji koupit a důrazně doporučuji kovové. Ty plastové totiž na slunci ztrácejí svoji pevnost a na druhý nebo třetí rok se pod váhou truhlíku mohou rozlomit a pokud někdo půjde pod vaším balkonem … přijdete nejen o úrodu.

Za druhé potřebujete kvalitní substrát. Zemina na balkonové květiny obsahuje umělé hnojivo a dusitany jíst určitě nechcete. Doporučuji substrát na zeleninu, který obsahuje přírodní hnojivo. Dobře uděláte, pokud při sázení ke kořínkům přidáte superabsobér, aby vaše rostliny netrpěly nedostatkem vláhy. No a samozřejmě musíte pravidelně svou balkónovou zeleninu zalévat, zejména v letních vedrech i ráno i večer. Po skončení polévání si naberte vodu do PET lahví a nechte je odstát ve stínu balkonového zábradlí. Lepší je zalévat odstátou nepříliš studenou vodou, rostliny neutrpí šok.

Sazenice si vypěstujete od konce zimy ze semínek, které již v té době dostat koupit. Pokud byste kupovali sazenice již hotové, nemusíte mít jistotu, že to bude právě ta odrůda, kterou chcete a která se svou velikostí hodí na balkon.

Podle mých zkušeností je péče o jedlý balkon stejná, jako o okrasný. Potřebujete stejné truhlíky, podobný substrát a také vodu. I dozrávající jahody a rajčata udělají váš balkon barevný a krásný. Rozdíl je v tom, že se ze své záliby můžete nejen těšit, ale i najíst.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..