Při pěstování v zahradě vzniká velké množství rostlinného materiálu, který neumíme využít. Mnozí ho považují za odpad, dokonce i zákon. Rostlinný odpad, tráva, větve, poškozené ovoce, nať a slupky ze zeleniny mnoho zahrádkářů vyváží. Rozumnější je přetavit odpad v surovinu a kompostovat ho. Nedávno soused v zahradě položil zajímavou otázku. Kam se všechen ten rostlinný materiál v kompostovišti ztrácí?
Nevím, jestli se to ptal přímo mě, zda jen nahlas položil řečnickou otázku. No nedávno zmiňoval, že po zakoupení zahrady založil kompostoviště a stále ho neumí naplnit. Pokaždé do něj něco dá a vždy je v něm jen třetina materiálu.
Kompostovat můžeme téměř veškerý rostlinný materiál. Posečenou trávu, staré seno, vytrhaný plevel (bez semen), nať ze zeleniny, na drobno nasekané větve a listí, nať z rajčat či paprik po sklizni plodů, prakticky vše, co v zahradě už nepotřebujeme. Kompostováním vznikne kompost a substrát, bohatý na živiny, který použijeme na další pěstování zeleniny nebo květin. Substrát si tak připravíme sami, nemusíme ho kupovat. Kompostér, místo, kde likvidujeme, či spíše zpracováváme rostlinný odpad na surovinu, se také dá koupit, ale také ho umíme rychle a levně zhotovit svépomocí.
Tak jako soused jste si také možná všimli, že jakkoli přidáváte do kompostéru materiál, vždy ho je tam málo. Pokaždé se slehne. Jak je to možné, kam tato bio hmota mizí?
Netřeba zapomínat, že většinu rostlin představuje voda. Vysušením tkání se výrazně sníží objem materiálu v kompostovišti. Dalším „materiálem“, který ubude z kompostoviště, je vzduch. Ano, rostlinný odpad není v něm lisovaný, jen naházený. A jak shora postupně přidáváme další materiál, ten ve spodních vrstvách je pod jeho váhou stlačován. Hladina materiálu v kompostovišti i navzdory neustálému přísunu suroviny klesá. Nebo stoupá jen malinko.
O další zpracování zbytků rostlin se postará hmyz a žížaly. Ty požírají zbytky rostlin a tím ho dále zhutňují. Na spodku kompostéru vzniká humus, substrát plný živin, zatímco na vrchu stále přibývá nový a nový odpad ze zahrady, který je surovinou pro substrát.
Všechny tyto procesy způsobují, že i navzdory ohromnému množství materiálu v kompostovišti úroveň substrátu roste jen pomalu. Podle toho, jaký materiál do kompostéru přidáváme, trvá jeho kompletní zpracování až dva roky. Pokud používáte malý kompostér, je vhodné mít dva. Po prvním roce přidávání materiálu do jednoho z nich začněte plnit druhý, aby se v prvním dokončilo zpracování odpadu na kompost. Mezitím v prvním kompost uzraje a později ho můžete vyprázdnit. A opět začít naplňovat čerstvým odpadem a ve druhém kompostéru substrát zraje. Při rozlehlejším kompostéru můžete materiál přidávat postupně od jedné strany k druhé a později ve stejném směru i odebírat materiál na výsadbu zeleniny.