Četba – milované knihy

cteni-knizkyMnoho lidí začala svůj volný čas trávit četbou (knihy, časopisy, noviny, apod.). Tvrdí, že je to jejich koníček a oblíbená aktivita. Jakmile si splní své pracovní i soukromé povinnosti, mohou se začít věnovat svým milovaným knihám.

Usadí se na tiché místo, kde je nebude nikdo vyrušovat. Nic nedokáže čtenáře potěšit, jako stará dobrá tištěná podoba knihy. Existují již sice i v elektronické podobě, ale nezaměnitelné šustění při otáčení stránek, prsty zamazané od tiskařské barvy a typická vůně papíru, je přímo omamná.

Druhy knih

Většina žen a dívek přímo miluje romantiku. Číst příběhy o lásce, zradě, dobrodružství a  krásném prostředí, v němž se děj knihy odehrává. Jedním slovem romantika. Nejenže u toho relaxují, ale i sní. Sny o lásce, kterou by si sama přála zažít každá žena. Tak proč si o tom alespoň nepřečíst. Některé ženy četbou utíkají od reality. Doma mají například násilnického partnera a při četbě se dostávají do úplně jiného světa úžasných zážitků a harmonických lásek, které překonají téměř všechno.

Muže a chlapce zase spíše najdete zabořené nosem v novinách nebo časopisech o počítačové technice, rybaření, letadlech či autech. Najdou se však i tací, kteří dávají přednost westernovému žánru („kovbojkám“), plné akce a střílení. Nepohrdnou však ani knihami o upírech, tajemnu, nadpřirozenu či mumiích.

Starší generace se pak raději zaměřují na českou literaturu či dobrou detektivku. Hledání pachatele je přímo vybízí k používání mozkových závitů a dle nápověd v knize sami dedukují, kdo je vrah.

Dokonce existují různé čtenářské spolky, kde se tito nadšenci scházejí. Předčítají si a následně probírají jednotlivé etapy či kapitoly. Snaží se rozebrat obsah a promýšlejí, co by se jim na knize líbilo více a co méně, takže i četba může být koníčkem!

Existuje se však mnoho lidí, jež přímo zbožňují poezii, povídky, prózy, drama či sci – fi. Každý si může vybrat takovou knihu či časopis (o bydlení, pletení, módních novinách a trendech), který je jejich srdci nejbližší. Pokud vás jeden žánr omrzí, může zkusit jiný. V tomto ohledu nejste nikým a ničím omezováni.

Pozor: Je třeba se tomuto koníčku věnovat s určitou mírou. Dost často se totiž stává, že se do knihy natolik začtete (lidově řečeno „zažerete“), že ani nevnímáte své okolí. Děti či partner na vás budou mluvit a vy je nebudete vůbec vnímat. Je to krásný a pradávný zvyk a nemělo by se na něj zapomínat. Nejprve povinnosti a pak teprve zábava.

Někdo by možná mohl namítat, že to může být i velmi nákladný koníček, ale i to se dá vyřešit. Dnes totiž existuje mnoho a mnoho antikvariátů. Tam seženete i celou sérii dílů vašeho oblíbeného autora za pár korun. Je jedno zda domácího či zahraničního autora. A nebude vás to ani stát moc peněz. Venkovské i městské knihovny též mívají k dispozici k zapůjčení stovky (i tisíce) knih. Stačí si jen vybrat. Knihy se dají sehnat kdekoli. U přátel, rodiny, známých i kolegů z práce.

Rozvíjíte si tím nejen svou slovní zásobu, relaxujete, sníte, ale i objevujete nepoznané či zapomenuté. Láska ke knihám dokonce bývá často předávána z generace na generaci. V dnešní moderní době plné počítačů a další elektroniky by mohla být klasicky tištěná kniha zapomenuta. A to by byla velká škoda.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..